סרטן שד 18.04.2015

טיפול אדג'ובנטי משפר DFS בחזרה מקומית-אזורית של סרטן השד

מחקר מצא, כי כימותרפיה משולבת השיגה שיפור בהישרדות ללא-מחלה בתום 5 שנים בחולות סרטן-שד, במיוחד באלו ללא קולטני אסטרוגן

חתך היסטוכימי של קרצינומה של השד (סרטן השד) (מקור: ויקיפדיה)
חתך היסטוכימי של קרצינומה של השד (סרטן השד) (מקור: ויקיפדיה)

לאור הסיכון הגבוה להופעת גרורות ותמותה שטומנת בחובה חזרה מקומית-אזורית מבודדת (isolated locoregional recurrences‏, ILRR) של סרטן השד, ביקש ניסוי CALOR‏ (Chemotherapy for isolated locoregional recurrence of breast cancer), שהתפרסם לאחרונה בכתב העת The Lancet Oncology, לבחון את התועלת מטיפול אדג'ובנטי (adjuvant, טיפול מימרץ) בשיפור ההישרדות במקרים אלו.

לניסוי גויסו במשך 7 שנים (2003-2010) חולות סרטן שד חד-צידי עם ILRR מוכחת בביופסיה לאחר כריתת שד (mastectomy) או גוש (lumpectomy) עם שוליים ניתוחיים נקיים, שנכרתה לחלוטין. המשתתפות הוגרלו באופן גלוי-תווית לקבלת כימותרפיה לבחירת החוקר מתוך משטר מומלץ של 4 טיפולים בני מספר תרופות (85 נשים) או לא (77 נשים).

בנוסף לכימותרפיה ניתן טיפול אדג'ובנטי אנדוקריני לאלו עם קולטנים חיוביים וטיפול הקרנתי ניתן לכל אלו עם שוליים מעורבים מיקרוסקופית עם תוספת אפשרית של נוגדי HER2. הנתונים נותחו סטטיסטית לפי הכוונה לטפל (intention-to-treat).

בתום מעקב חציוני של 4.9 (טווח בין-רבעוני: 3.6-6.0) שנים הושגה נקודת הסיום העיקרית, הישרדות ללא-מחלה (disease-free survival), ב-28% מאלו שהוגרלו לכימותרפיה לעומת 44% מאלו שהוגרלו שלא לקבל כימותרפיה. שיעור ההישרדות ללא-מחלה ב-5 שנים בקבוצת הטיפול (69%; רווח בר-סמך של 95%: 56-79%) היה גבוה יותר במובהק (יחס סכנה 0.59; רווח בר-סמך של 95%: 0.35-0.99) בהשוואה לקבוצת הביקורת (57%; רווח בר-סמך של 95%: 44-67%).

בפילוח לפי מאפייני תאי הגידול, הטיפול האדג'ובנטי נמצא יעיל יותר באלו ללא קולטני אסטרוגן ברקמת החזרה (ערך P עבור תגובת גומלין: 0.046) אך לא בפילוח לפי מצב קולטני אסטרוגן ברקמת הגידול הראשוני (ערך P עבור תגובת גומלין: 0.43).

בקרב 81 הנשים שקיבלו כימותרפיה חוו 15% תופעות לא-רצויות חמורות, בעיקר נויטרופניה (בלבד ועם חום) וזיהומי מעיים.

את הממצאים מסכמים החוקרים בקביעה, כי יש להמליץ על טיפול אדג'בנטי בחולות עם חזרה מקומית-אזורית מבודדת של סרטן השד שנכרתה במלואה, בייחוד בגידולים ללא קולטני אסטרוגן.

מקור:
 Aebi S, Gelber S, Anderson SJ, et al. Chemotherapy for isolated locoregional recurrence of breast cancer (CALOR): a randomised trial. Lancet Oncol [Internet] 2014 [cited 2014 Feb 17];15(2):156–63. : 

נושאים קשורים:  סרטן שד,  כימותרפיה,  חזרה מקומית-אזורית מבודדת,  טיפול אדג'ובנטי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו