הריון 15.06.2015

נשים שאובחנו עם מחלות נפש בנעוריהן נמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות בדיכאון שלאחר לידה

במחקר מעקב במאות נשים נמצא כי נשים שאובחנו עם בעיות נפשיות שונות במהלך נעוריהן או שנות העשרים שלהן, מהוות קבוצת סיכון לדיכאון שלאחר לידה

דיכאון (אילוסטרציה)
דיכאון (אילוסטרציה)

דיכאון שלאחר לידה פוגע ב 10-15% מהנשים בארצות עם הכנסה גבוהה ובשיעור גבוה מזה בארצות עם הכנסה נמוכה. ההשפעות על הילדים כוללות קשיים קוגניטיביים, התנהגותיים ורגשיים ובמצבים של הכנסה נמוכה גם עיכוב בגדילה ומחלות. במחקר חדש שנערך על ידי קבוצת החוקרים של המחקר הבין-דורי של הבריאות במדינת ויקטוריה (Victorian Intergenerational Health Cohort Study - VIHCS) באוסטרליה בדקו החוקרים את הקשר שבין מחלות נפשיות בנעורים ובשנים שלפני הכניסה להריון ובין דיכאון שלאחר לידה. המחקר פורסם בכתב העת The Lancet.

VIHCS הוא מחקר המשך ומעקב אחרי משתתפים במחקר הבריאות של בני-הנוער במדינת ויקטוריה (Victorian Adolescent Health Cohort Study -VAHCS) שהתחיל בשנת 1992, ובו הוערכה בריאותם של המשתתפים ב 9 נקודות זמן בין הגילאים 14 ו-29.
תסמיני דיכאון נבדקו בעזרת הלוח המשופר לריאיון קליני (Revised Clinical Interview Schedule) ובעזרת שאלון הבריאות הכללית. בשנת 2006 החל הגיוס למחקר VIHCS מקרב משתתפי המחקר VAHCS, במהלך הבדיקה התשיעית של מחקר המקור. בפגישת הבסיס של מחקר ההמשך, הוערכו תסמיני דיכאון בעזרת השאלון הדיאגנוסטי הבינלאומי (Composite International Diagnostic Interview).
החוקרים יצרו קשר אחת ל 6 חודשים (מגיל 29 ועד 35) כדי לזהות הריונות. דיכאון לאחר לידה אובחן על פי מדד אדינבורו לדיכאון שלאחר לידה (Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) בריאיון טלפוני בשבוע 32 להריון, 8 שבועות לאחר לידה ו 12 חודשים לאחר לידה. דיכאון לאחר לידה הוגדר כציון של 10 לפחות במדד EPDS.

מתוך קבוצה אקראית של 1000 משתתפות במחקר VAHCS, גויסו למחקר VIHCS 384 משתתפות. במהלך המחקר עברו נשים אלה 564 הריונות. 66% אחוז מהמשתתפות חוו בעיות נפשיות במהלך נעוריהן או שנות העשרים המוקדמות שלהן. 34% מהנשים שלהן היסטורית בעיות נפשיות אובחנו עם דיכאון שלאחר לידה לעומת 8% בלבד מהנשים ללא היסטוריה כזו (יחס סיכויים מותאם 8.36, רווח סמך של 95% 3.34 עד 20.87).
בסך הכל, דווחו תסמינים של דיכאון לאחר לידה ב 109 הריונות בנקודת זמן אחת לפחות מבין נקודות הבדיקה. בקרב נשים עם תסמיני דיכאון לאחר לידה, ל 85% הייתה היסטוריה של בעיות נפשיות לפני הכניסה להריון.

לאור הממצאים קובעים החוקרים כי בעיות נפשיות מופיעות לפני דיכאון שלאחר לידה ואף לפני הכניסה להריון, בשנות הנעורים או שנות הבגרות המוקדמת.
נשים עם היסטוריה של תסמונות נפשיות לפני ההיריון מהוות קבוצה שקל לזהותה הנמצאת בסיכון גבוה ללקות בדיכאון שלאחר לידה ולכן יש להציע לה תמיכה בכל שנות הפיריון. יתירה מכך ממליצים החוקרים להרחיב את חלון הזמן שבו יש לשקול התערבות מניעתית לדיכאון שלאחר לידה, לתקופה שלפני הכניסה להריון.

מקור:

Patton GC, Romaniuk H, Spry E, et al. Prediction of perinatal depression from adolescence and before conception (VIHCS): 20-year prospective cohort study. The Lancet. Published Online: 10 June 2015.

לינק:

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2814%2962248-0/abstract

ערכה: דר' שירי דיסקין

נושאים קשורים:  הריון,  דיכאון לאחר לידה,  מחלות נפשיות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות