לידה 26.07.2015

עיכוב בהידוק חבל הטבור בפגים הוא בר-ביצוע, בטוח ויעיל

במחקר קליני בפגים שנולדו לפני שבוע 32 נמצא כי עיכוב הידוק חבל הטבור ב-45 שניות, הוביל לירידה משמעותית בשיעורי דימומים תוך-חדריים ללא תופעות לוואי

למרות שישנן השערות רבות לגבי התועלות של עיכוב בהידוק חבל הטבור בפגים, לא נעשה בפרוצדורה זו שימוש נרחב. הסיבות לתפוצה המצומצמת של עיכוב בהידוק חבל הטבור בלידות של פגים כוללות בין השאר, חשש לגבי אפשרות הביצוע, אי וודאות לגבי היקפי התועלות, בעיקר בתחום של דימומים תוך-חדריים וחשש מהסכנות הכרוכות בעיכוב התחלת החייאת יילודים. במחקר חדש שנערך באוניברסיטת ביילור בטקסס נבדקו היעילות והבטיחות של עיכוב הידוק חבל הטבור בפגים. המחקר פורסם ב American Journal of Obstetrics & Gynecology.

בבית החולים אומץ תהליך שיפור איכות הטיפול עבור עיכוב הידוק חבל הטבור החל מאוגוסט 2013 בפגים שנולדו בשבוע 32 או לפני. על פי תהליך זה, פגים הושארו מחוברים לשלייה למשך 45 שניות לאחר הלידה. תהליך הטיפול ביילודים ותוצאותיו תועדו עד לשחרור מבית החולים.
במחקר נערכה השוואה בין יילודים שהידוק חבל הטבור שלהם עוכב (לידות בין אוגוסט 2013 ואוגוסט 2014) לעוקבת ביקורת היסטורית (אוגוסט 2012 עד אוגוסט 2013) של יילודים שהיו מתאימים לעיכוב הידוק חבל הטבור אך חבל הטבור שלהם הודק מיידית לאחר הלידה, כיוון שהלידות התרחשו לפני הכנסת הנוהל החדש.

בתקופת המחקר עוכב הידוק חבל הטבור ב 60 פגים. בעוקבת הביקורת ההיסטורית נכללו 88 פגים. גיל ההריון בעת הלידה, משקל הלידה וגורמים דמוגרפיים אחרים היו דומים בין שתי הקבוצות.
לא נמצאו הבדלים בציוני אפגר בין הקבוצות או בטמפ' הגוף, אולם שיעורי היילודים שנזקקו להנשמה מלאכותית בחדר הלידה, אלו שחוו תסמונת מצוקה נשימתית או שנזקקו לעירוי תאי דם אדומים במהלך שבוע החיים הראשון היו נמוכים באופן משמעותי בקבוצה שהידוק חבל הטבור שלה עוכב לעומת קבוצת הביקורת ההיסטורית.
ירידה משמעותית בשיעור הדימומים התוך-חדריים נרשמה בקבוצת המחקר לעומת קבוצת הביקורת, יחס סיכויים 0.36 (רווח סמך של 95%, 0.15 עד 0.84, P<0.05).
לא נמצאו הבדלים משמעותיים בשיעורי התמותה או בשיעורי תחלואה חמורה.

לאור הממצאים קובעים החוקרים כי דחיית הידוק חבל הטבור מובילה לירידה משמעותית בשיעור הדימומים התוך חדריים בפגים שנולדו בשבוע 32 או לפניו.
דחיית הידוק חבל הטבור היא פרוצדורה ברת ביצוע, בטוחה ויעילה בפגים אלו.

מקור:

Dr. Arpitha Chiruvolu, MD, Dr. Veeral N. Tolia, MD, Ms. Huanying Qin, MS, Ms. Genna Leal Stone, BSN, MBA, Ms. Diana Rich, BSN, Dr. Rhoda J. Conant, MD, Dr. Robert W. Inzer, MD. Effect of Delayed Cord Clamping on Very Preterm Infants. AJOG, Published Online: July 18, 2015. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.ajog.2015.07.016

לינק:

http://www.ajog.org/article/S0002-9378(15)00752-8/abstract

ערכה: דר' שירי דיסקין

נושאים קשורים:  לידה,  חבל הטבור,  דימום תוך חדרי,  מחקרים,  פגות
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו