מחקרים 04.02.2016

הקשר בין אסתמה לגיל המעבר בנשים

מחקר אורכי מצביע על קשר בין גיל המעבר בנשים לבין הופעה ראשונית של אסתמה, הסיכון מוכפל כבר בשלבי המנופאוזה המוקדמים ומגיע לשיאו בעיצומו של גיל המעבר

(אילוסטרציה: shutterstock)

אסתמה בגיל המבוגר נוטה להיות פחות אטופית ולרב יותר קשה לטיפול מאסתמה שמתחילה בגילאים המוקדמים. בילדות המחלה שכיחה יותר בבנים אך בהמשך מגמה זו משתנה ואף מתהפכת. לאור ההבדלים המגדריים חוקרים מנורבגיה ביקשו לבדוק את הקשר בין שלביו השונים של גיל המעבר בנשים להופעת אסתמה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology.

החוקרים ניתחו נתונים של מחקר The Respiratory Health in Northern Europe אשר כלל 2,322 נשים בנות 45 עד 65 ללא עדות לאסתמה בכניסתן למחקר וללא שימוש בתחליפים הורמונליים. הנשים השיבו על שאלוני בריאות נשימתית בתחילת המחקר בין השנים 1999-2001 ובסופו בין השנים 2010-2012. סטטוס מנופאוזלי הוגדר כ 1) לא מנופאוזלי 2) פרימנופאוזלי 3) תחילת גיל המעבר 4) גיל המעבר – מנופאוזה מאוחרת. הקשר בין אסתמה, אשר הוגדרה על סמך ניפוק תרופות לאסתמה, תיעוד של התקפי אסתמה או שניהם, לבין הסטטוס המנופאוזלי נותח באמצעות מודלים של רגרסיה תוך תקנון לגיל, BMI, פעילות גופנית, עישון, השכלה ומיקום המרכז הרפואי בו נבדקו המטופלות.
הסיכוי להופעת אתסמה היה מוגבר בנשים בשלב הפרימנופאוזלי (יחס סיכויים 2.4, 95% רווח בר סמך 1.09-5.03), בתחילת גיל המעבר (יחס סיכויים 2.11) ועיצומו של גיל המעבר (יחס סיכויים 3.44) - כל אלה בהשוואה לנשים לא מנופאוזליות. הסיכון לתסמינים נשימתיים עלה בתחילת גיל המעבר ובמנופאוזה מאוחרת (מקדמים 0.4 ו 0.69, בהתאמה). התוצאות עמדו בעינן גם לאחר תקנון לסטטוס עישון ובכל מרכזי המחקר.

לסיכום, החוקרים זיהו סיכון מוגבר להופעת אסתמה בקרב נשים בכל שלבי גיל המעבר. הקשר מוסבר, קרוב לודאי, על ידי השינויים ההורמונליים אם כי לא ידוע בשלב זה האם לטיפול חליפי השפעה מטיבה על התסמינים הנשימתיים.

מקור:

Menopause as a predictor of new-onset asthma: A longitudinal Northern European population study Triebner, Kai et al. Journal of Allergy and Clinical Immunology , Volume 137 , Issue 1 , 50 - 57.e6

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אסתמה,  קצרת,  מנופאוזה,  גיל המעבר
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות