מחקרים 09.03.2016

סמנים גנטיים עשויים לנבא כשלון של טיפול כירורגי בצניחת אברי אגן

במחקר קטן זוהו שתי מוטציות שכיחות בקרב נשים שחוו כשלון של סקרוקולפופקסיה, החתימה הגנטית עשויה לשמש בעתיד ככלי עזר בקביעת התאמה לניתוח

PCR (צילום: shutterstock)

טיפול כירורגי בצניחת אברי אגן משיג לרב תוצאות קליניות טובות ומשפר תסמינים גניטואורינריים כגון דלקות חוזרות בדרכי שתן וזיהומים לדניים, אי נקיטת שתן במאמץ וכאב במגע מיני. לצד ההצלחות קבוצה קטנה של חולות חווה צניחה נשנית של אברי האגן תקופה קצרה לאחר הניתוח, חוקרים מניו ג'רסי בראשותה של דר שרה סנט לואיס ביקשו לבדוק האם קיים דפוס גנטי המאפיין נשים אלה. תוצאת המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Minimally Invasive Gynecology.

במחקר מקרה ביקורת נכללו 10 נשים שסבלו מצניחה רב מדורית נשנית של אברי האגן לאחר סקרוקולפופקסיה sacrocolpopexy רובוטית (הידוק הנרתיק אל עצם העצה) ו 40 נשים שעברו את אותו הניתוח בהצלחה וללא סיבוכים. בשלב הראשוני ניטלו מהנחקרות דגימות DNA אשר נבדקו באמצעות ערכת פולימורפיזם של חומצת גרעין בודדת single nucleotide polymorphismי(SNP) בכדי לאפשר ניתוח אקסום ממוקד בהמשך. רצפי האקסום הושוו בין הקבוצות וכן נבדקו מול תבחינים של משתתפי פרוייקט אלף הגנומים 1000 Genomes Project (פרויקט ששם מטרתו לאפיין את השונות הגנטית בבני אדם על ידי הרצפה של גנומים מלאים של יותר מאלף משתתפים מקבוצות אתניות מגוונות).

מוטציה בלוקוס rs171821 הממוקם בקרבת הגן ZFYVE16 זוהתה בשכיחות גבוהה בקרב הנשים שחוו כשלון ניתוחי בהשוואה לנשים בקבוצת הביקורת, P מתוקנן 0.046, יחס סיכויים 4.52, 95% רווח בר סמך 4.03-5.06. ניתוח האקסום של הגן ZFYVE16 גילה מוטציה נוספת (rs249038 (G/A אצל 6 מ 10 הנשים בקבוצת הכשלון הניתוחי, זאת לעומת אף לא נשאית אחת של המוטציה בקבוצת הביקורת (P=0.02). השינוי המתואר בנוקלאוטיד בודד גורם למוטציית סלף בה גליצין מוחלף בסרין ועל פי מודל ממוחשב הטעות הגנטית עלולה להוביל לאי יצירה של החלבון המקודד על ידי הגן. תפקידו של החלבון איננו ידוע בשלב זה. עוד עלה מהניתוח ההשוואתי מול מאגר הנתונים של פרויקט אלף הגנומים כי מדובר במוטציה נדירה ביותר באוכלוסיה (P<0.001).

לסיכום, שתי מוטציות בקרבת הגן ZFYVE16 בכרומוזום 5 שכיחות מאוד בקרב נשים עם כשלון של סקרוקולפופקסיה ונדירות ביותר באוכלוסיה הכללית. יתכן וניתן להשתמש בחתימה הגנטית שהתגלתה במחקר ככלי מנבא הצלחה ניתוחית אך לכך ידרשו עבודות פרוספקטיביות ואומדני עלות תועלת רלוונטיים.

מקור:

Genetic mutation that may contribute to failure of prolapse surgery in Caucasian women: A case-control study
St. Louis, Sarah et al. Journal of Minimally Invasive Gynecology

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  צניחת אברי אגן,  סרקוקולפופלסיה,  פרופיל גנטי,  ציסטוצלה,  רקטוצלה
תגובות