מחקרים 26.05.2016

איכות חיים ותפקוד מיני לאחר תיקון כירורגי של צניחת הנרתיק

מסקירה רטרוספקטיבית עולה כי תיקון כירורגי של צניחת הנרתיק מביא לשיפור קליני מובהק באיכות החיים, התפקוד המיני ודימוי הגוף של המטופלות לאחר 24 חודשים

צניחה של איברי האגן עלולה לגרום לבריחת שתן, דלקות חוזרות בדרכי השתן, קשיים וכאבים במגע מיני ותסמינים נוספים. חוקרים ממספר מרכזים לרפואת נשים בארה"ב ביקשו לבדוק את ההשלכות הקליניות וההשפעה על איכות חיים ותפקוד מיני של תיקון כירורגי של צניחת חוד הנרתיק תוך השוואה בין הידוק אוטרוסקרלי uterosacral וסרקוספינלי של הנרתיק sacrospinous. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Obstetrics & Gynecology.

בניתוח הרטרוספקטיבי נכללו 374 נשים שעברו תיקון כירורגי של צניחת הנרתיק באחת השיטות המוזכרות. החוקרים התמקדו באיכות חיים - כללית וקשורה להפרעה הגינקולוגית, תפקוד מיני, כאב במגע מיני לפני ואחרי ההתערבות הכירורגית ודימוי הגוף, הערכת המשתנים הללו בוצעה במועד הניתוח, ו 6, 12 ו 24 שבועות אחריו.

82% מהנשים נותרו במעקב במשך שנתיים ממועד הניתוח. נרשם שיפור מובהק סטטיסטית באיכות חייהן של מרבית הנשים הן במישורים הקשורים לניתוח והן במובנים הרחבים של איכות חיים. שיעור הדיספראוניה ירד מ 25% ל 16% בנקודת המעקב האחרונה (24 חודשים לאחר הניתוח), 3% מהנשים בלבד קיבלו טיפול פעיל בתופעה. מנגד כאב במגע מיני הופיע אצל 5% נשים שלא הלינו על כך לפני כן, 12 חודשים לאחר הניתוח ואצל 10% מהנשים 24 חודשים לאחר הניתוח. דימוי הגוף השתפר אף הוא באופן מובהק בזכות הניתוח. לא נרשם פער בר משמעות בתוצאות בין שתי הגישות הניתוחיות (P<0.05 לכל התוצאות).

החוקרים מסכמים כי תיקון כירורגי של צניחת הנרתיק, עם הידוק אוטרוסקרלי או סקרוספינלי, מביא לשיפור קליני מובהק באיכות החיים, התפקוד המיני ודימוי הגוף של המטופלות לאחר 24 חודשים. כל אישה עשירית מפתחת אי נוחות חדשה במגע מיני אחרי הניתוח, אולם נשים בודדות נזקקות לטיפול בגין תופעה זו.

מקור:

Obstet Gynecol. 2016 May 4. [Epub ahead of print]
Quality of Life and Sexual Function 2 Years After Vaginal Surgery for Prolapse.
Lukacz ES1, Warren LK, Richter HE, Brubaker L, Barber MD, Norton P, Weidner AC, Nguyen JN, Gantz MG.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  צניחת רחם,  צניחת אברי אגן,  כאב במגע מיני,  תפקוד מיני,  דיספראוניה
תגובות