מחקרים 06.11.2016

הכנסה של התקנים תוך רחמיים על ידי רופאי המשפחה, הנסיון האוסטרלי

ממחקר שנערך באוסטרליה עולה כי לאחר הכשרה יעודית רופאי משפחה מכניסים התקנים תוך רחמיים ביעילות ובטיחות, ואולם ביצוע הפעולה בשגרה המרפאתית נתקל בקשיים

אבחון נשים (אילוסטרציה)
אבחון נשים (אילוסטרציה)

חרף היותם יעילים מכל אמצעי מניעה הפיך אחר התקנים תוך רחמיים Intrauterine devicesי(IUDs) אינם נפוצים כמו גלולות למניעת הריון או אמצעי מניעה מכניים. במחקר שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Australian Family Physician חוקרים מאוסטרליה בדקו עד כמה תכנית הכשרה שמסמיכה רופאי משפחה להכניס התקנים תוך רחמיים במרפאתם ישימה ותורמת להרחבת השימוש באמצעי מניעה אלה.

בעבודה השתתפו 22 רופאי משפחה שהוסמכו להתקין התקנים תוך רחמיים במרפאתם הקהילתית. הרופאים מלאו שאלונים לפני ההכשרה ו 12 חודשים לאחריה. 19 רופאים דיווחו על 238 התקנות של IUD, מהן 212 הצליחו ללא סיבוכים או קשיים ברי ציון (89%). 96% מהרופאים הרגישו בטחון מלא בהכנסת ההתקנים לנשים ולדניות, אולם 46% בלבד חשו בטחון דומה בהתקנה של IUD לנשים שטרם ילדו. החוקרים זיהו הפחתה בהפניות לרופאי נשים לטובת הכנסה של התקנים תוך רחמיים, עם זאת מרבית רופאי המשפחה דיווחו על קושי להפוך את הפעולה הגינקולוגית לשגרתית במרפאתם. החסמים הבולטים היו: תגמול בלתי מספק, קוצר זמן ומיעוט של מטופלות מתאימות.

לסיכום, לאחר הכשרה יעודית רופאי משפחה יכולים להתקין התקנים תוך רחמיים ביעילות ובטיחות, ואולם כשני שליש מהרופאים שהוכשרו לכך במחקר הנוכחי התקינו IUD אחד בחודש לכל היותר במהלך השנה הראשונה להכשרתם. חסמים כלכליים, חוסר זמן והענות נמוכה של מטופלות הם בין הגורמים הבולטים המקשים על הפיכתה של הפעולה הקצרה לשגרתית במרפאת המשפחה הקהילתית. גם בישראל רופאים משפחה מתקינים IUD, ברם מדובר, נכון להיום, באנשי מקצוע בודדים.

מקור:

Aust Fam Physician. 2016 Nov;45(11):837-841.
Outcomes of intrauterine device insertion training for doctors working in primary care.
Stewart M, Digiusto E, Bateson D, South R, Black KI.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אמצעי מניעה,  IUD,  הריון,  התקן תוך רחמי,  רופא משפחה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו