מחקרים 22.02.2017

התקן תוך-רחמי המשחרר לבונורגסטרל (מירנה) יעיל ובטוח לשימוש בנערות

מטה-אנליזה של 21 מחקרים מצאה כי שיעורי ההצלחה של ההתקן מירנה במניעת הריון בקרב נערות נע בין 97.3% ל- 100%, עם שיעורי הצלחה גבוהים בטיפול בווסת קשה ושיעורים נמוכים של סיבוכים

התקן תוך-רחמי המשחרר לבונורגסטרל (levonorgestrel-releasing י,intrauterine system – LNG-IUSמירנה) הינו כלי יעיל למניעת הריון אשר מספק גם מספר יתרונות אחרים. למרות שהתקן זה מיועד בעיקר לנשים בוגרות, השימוש באמצעי זה למניעת הריון צובר תאוצה בקרב נערות. בוצעו סקירת ספרות ומטה-אנליזה כדי להעריך את המידע העדכני על השימוש ב- LNG-IUS בנערות.

 בוצע חיפוש מרושת במאגרי המידע MEDLINE ו- SCOPUS אחר מאמרים שפורסמו עד מאי 2015 שבחנו את השימוש ב- LNG-IUS בנערות. התוצאים העיקריים שנבחנו היו הגדרת ההתוויות לשימוש ב- LNG-IUS והיעילות הרלבנטית. תוצאים משניים כללו סיבוכים כגון הפרעות הקשורות להתקן (התנקבות [פרפורציה] של דופן הרחם ופליטה ספונטנית) ותופעות לוואי (מחלה דלקתית של האגן). כמו כן, הוערכה הסבילות לתופעות לוואי (acceptability) של LNG-IUS דרך שיעורי הפסקת השימוש ונבדקו הסיבות להוצאות ההתקן.

 21 מאמרים ענו על קריטריוני ההכללה, ביניהם מחקר מבוקר אחד עם הקצאה אקראית ו- 20 מחקרי תצפית. שיעורי ההריון נעו בין 0 ל- 2.7%. הטיפול בדימום וסתי כבד ו/או כאבי מחזור הצליח ב- 92% עד 100% מהמקרים. הושגה מניפולציה וסתית ב- 93% מהמטופלות שהיו עם עיכוב התפתחותי. שיעורי הפליטה הספונטנית של ההתקן נעו בין 0 ל- 13% ושיעורי התחלואה הדלקתית של האגן או צוואר הרחם נעו בין 0 ל- 2.7%. לא דווח כלל על התנקבות של קיר הרחם.

לסיכום, השימוש בהתקן תוך-רחמי המשחרר לבונורגסטרל (מירנה) בקרב נערות בטוח לשימוש ויעיל הן כאמצעי למניעת הריון והן כטיפול בווסת קשה. עם זאת, יש צורך בראיות נוספות בעוצמה גבוהה על מנת לאשש את יתרונות השימוש בהתקן ואת תופעות הלוואי באוכלוסייה זו.

מקור:

Patseadou M, Michala L.
Usage of the levonorgestrel-releasing intrauterine system (LNG-IUS) in adolescence: what is the evidence so far?Arch Gynecol Obstet. 2017 Mar;295(3):529-541. doi: 10.1007/s00404-016-4261-0.

נושאים קשורים:  מחקרים,  התקן תוך רחמי,  לבונורגסטרל,  מירנה,  LNG-IUS,  פליטה ספונטנית,  מחלה דלקתית של האגן,  דימום וסתי כבד,  כאבי מחזור,  הריון לא רצוי,  מניעת הריון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו