חדשות 12.04.2018

ניצולי שואה חשופים יותר למחלות סרטן

ממחקר רחב היקף שבוצע על ידי חוקרים ב"סורוקה" ואוניברסיטת בן גוריון עולה כי כי ניצולי שואה נמצאים בסיכון מוגבר למחלת סרטן

במחקר מקיף, שערך בית החולים סורוקה בקרב למעלה מ- 294 אלף ניצולי שואה המבוטחים בכללית ושפורסם השבוע בכתב העת האירופאי לסרטן - European Journal of Cancer, נבדקה שכיחות של תחלואה בסרטן בשנים 2000-2015 בקרב הניצולים.

נמצא כי גברים ניצולי שואה היו בסיכון כמעט כפול לפתח סרטן מעי גס (סיכון גבוה ב־97%) וסרטן ריאה (94%) וכן בסיכון גבוה ב־57% ללקות בסרטן שלפוחית השתן ו־44% סיכון לחלות בסרטן ערמונית.

באשר לנשים, נמצא כי ניצולות שואה היו בסיכון גבוה ב־39% לחלות בסרטן שלפוחית השתן, בסיכון של 20% - 26% לחלות במלנומה, סרטן שד, סרטן ריאות או סרטן המעי הגס, לעומת בנות גילן שאינן ניצולות שואה.

ד"ר יעקב דרייהר, סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה ומעורכי המחקר הסביר כי " הרעב ותנאי החיים הקשים אותם חוו ניצולי השואה באופן קיצוני, ייתכן וגרמו לשינויים הורמונליים ארוכי טווח, שהביאו לעליה בסיכון לחלות בסרטן בקרב הניצולים. כמו כן, חשיפה לגורמים סביבתיים יכולה הייתה גם היא לגרום לתחלואה".

עוד ציין דרייהר כי "המחקר מלמד כי בנוסף לנטל הנפשי ולבעיות  הסוציואקונומיות שחלקם חווים, הרופאים המטפלים בניצולי שואה צריכים להיות מודעים לכך שהניצולים נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסוגי סרטן מסוימים ולהקפיד שהם יעברו בדיקות לגילוי מוקדם".

נושאים קשורים:  סיכון לסרטן,  מחקרים,  ניצולי שואה,  מחלת הסרטן,  המרכז הרפואי סורוקה
תגובות