פיסטולה 04.07.2018

גישה התערבותית לתיקון פיסטולה אאיטרוגנית בין הרקטום לשלפוחית השתן

מחקר נרחב זה בחן את יעילות הליך York Mason מותאם לצורך תיקון פיסטולה אאיטרוגנית בין הרקטום לשלפוחית השתן

פיסטולה בין הרקטום לשלפוחית השתן מהווה סיבוך הרסני היכול להיגרם בעקבות התערבויות טיפולית בערמונית. תוארו גישות רבות לתיקון פיסטולה בין הרקטום לשלפוחית השתן וכיום אין הסכמה בנוגע לשיטה המועדפת. המטרה של החוקרים במחקר הנוכחי הייתה להציג את התוצאות שנאספו במהלך 20 שנים בנוגע להתערבויות הניתוחיות לתיקון פיסטולה בין הרקטום לשלפוחית השתן באמצעות הליך York Mason מותאם.

לצורך המחקר בוצעה סקירה רטרוספקטיבית של מטופלים אשר עברו ניתוח לתיקון פיסטולה אאיטרוגנית בין הרקטום לשלפוחית השתן בין השנים 1998 עד 2017 באמצעות הליך שנקרא York Mason מותאם.

החוקרים ביצעו ניתוח תיאורי של מאפייני המשתתפים. משתנים כמותיים רציפים ומשתנים קטגוריאליים הושוו באמצעות המבחנים הסטטיסטים Mann-Whitney ו-Fischer, בהתאמה. כל המבחנים הסטטיסטים שבוצעו היו דו כיווניים עם רמת מובהקות של p value< 0.05.

במחקר נכללו 30 מטופלים אשר עברו טיפול לתיקון פיסטולה אאיטרוגנית בין הרקטום לשלפוחית השתן. החציון של תקופת המעקב היה 76 חודשים (טווח: 2-195 חודשים). החציון של גודל הפיסטולה היה 5 מ"מ (טווח: 2-20 מ"מ). החלמה מלאה ומוצלחת נצפתה בקרב 80% מהמטופלים לאחר ניתוח אחד, 97% לאחר שני ניתוחים ו-100% לאחר שלושה ניתוחים.

במהלך תקופת המחקר, לא נצפו מקרים של אי נקיטת שתן נרכשת או אי נקיטת צואה מתמשכת אשר נגרמו בעקבות ההתערבות.

החוקרים הסיקו כי ניתוח York Mason מותאם הוא הליך אמין ויעיל עם 100% הצלחה לתיקון פיסטולה אאיטרוגנית קטנה בין הרקטום לשלפוחית השתן בקרב מטופלים שלא עברו הקרנות. קיימים שיעורי תחלואה נמוכים מאוד, ולא נצפו מקרים של אי נקיטת שתן או צואה בעקבות הניתוח.

מקור: 

Bergerat, S. et al. (2018) World Journal of Urology

נושאים קשורים:  מחקרים,  פיסטולה,  פיסטולה במערכת השתן,  פיסטולה רקטלית,  גידולים בערמונית,  כריתת ערמונית רדיקלית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו