פגות 02.06.2019

רמות נמוכות של חמצון מוחי בפגים והקשר לתוצאות נוירו-התפתחותיות שליליות

האם רמות גבוהות ונמוכות של חמצון מוחי (rScO2) ביילודים שנולדו לפני שבוע 32 בהריון קשורות לתוצאות לא רצויות ארוכות טווח?

תינוק בפגיה (אילוסטרציה)
תינוק בפגיה (אילוסטרציה)

במחקר חשד שנערך ב-Wilhelmina Children's Hospital באוטרכט, הולנד והתפרסם בכתב העת The Journal of Pediatrics, ביקשו החוקרים להעריך האם רמות גבוהות ונמוכות של חמצון מוחי (regional cerebral oxygenation, rScO2) ביילודים שנולדו לפני שבוע 32 בהריון קשורות לתוצאות לא רצויות ארוכות טווח.

במחקר קוהורט תצפיתי נכללו פגים שנולוד לפני שבוע 32 בהריון בבית החולים וילהלמינה לידים בהולנד בין אפריל 2006 לאפריל 2013. ה-rScO2 נוטר באופן רציף ב-72 שעות לאחר הלידה באמצעות ספקטרוסקופיה קרובה לאינפרא-אדום. תוצאות הוערכו בגיל 15 עד 24 חודשים לפי גיל מתוקנן על ידי חוקרים מוסמכים. תוצאה שלילית כוללת הוגדרה כציון של -1 מתחת לסטיית תקן או מוות. ערכי סף שונים של rScO2 נבחנו.

נתונים סטטיסטיים: בסך הכל, 734 יילודים התאימו לקריטריונים, עם 60 מקרי מוות. קשרים עם תוצאה קוגניטיבית שלילית באנליזה רבץ-משתנים היו דומים עבור משך הזמן עם rScO2 מתחת ל-55% ו-1.5- סטיות תקן (לפי ערכי ייחוס מוכרים), עם יחס צולב של 1.4 (רווח סמך של 1.1 עד 1.7) עבור 20% מהזמן מתחת לאחד מערכי הסף האלו.

תוצאות לאחר 15 חודשים היו דומות לתוצאות לאחר 24 חודשים. התוצאות לא היו מובהקות סטטיסטית עבור ערכי סף שהגדירו ערכים גבוהים של rScO2. התוצאה המוטורית המרוכבת לא נצמאו קשורות לערכי rScO2 נמוכים או גבוהים.

החוקרים מסמכים ש-rScO2 נמוך, ולא גבוה, קשור לתוצאות קוגניטיביות שליליות. ממצא זה מכוון לשימוש בערך סף של rScO2 מתחת ל-55% במחקרים קליניים עתידיים כאשר משתמשים בחיישנים קרובים לאינפרא-אדום של מבוגרים (rScO2 מתחת ל-65% בחיישנים של יילודים, בערך).

מקור:

Alderliesten, Thomas et al. Low Cerebral Oxygenation in Preterm Infants Is Associated with Adverse Neurodevelopmental Outcome. The Journal of Pediatrics , Volume 207 , 109 - 116.e2

נושאים קשורים:  מחקרים,  חמצון מוחי,  פגות,  תוצאות קוגניטיביות
תגובות