גיל המעבר 03.12.2019

טיפול בתסמיני גיל המעבר בנשים לאחר סרטן

ראיות עדכניות ליעילות טיפולים הורמונליים ולא-הורמונליים לתסמינים ואזו-מוטוריים ויובש בנרתיק לאחר סרטן

ההתמודדות הכפולה עם סרטן וגיל המעבר מהווה חלק משגרת חייהן של מיליוני נשים ברחבי העולם. רופאים מהמחלקה למיילדות וגינקולוגיה בבית החולים המלכותי לנשים שבאוניברסיטת מלבורן באוסטרליה פרסמו החודש סקירה המספקת גישה לניהול תסמיני גיל המעבר לאחר סרטן בכלל המסגרות הרפואיות. הסקירה כוללת ראיות עדכניות ליעילות טיפולים הורמונליים ולא-הורמונליים לתסמינים ואזו-מוטוריים (vasomotor) ויובש בנרתיק לאחר סרטן.

טיפול הורמונלי מערכתי (סיסטמי) בגיל המעבר מספק שליטה מסוימת על הסימפטומים וניתן להשתמש בו לאחר מרבית סוגי הסרטן, אך יש להימנע מהשימוש בו לאחר סרטן שד החיובי לקולטני אסטרוגן ובנוסף לאחר כמה סוגי סרטן אחרים התלויים באסטרוגן.

טיפולים שאינם הורמונליים נבדקו באופן מזערי בקרב נשים לאחר אבחנת סרטן, ובמקרים בהם נחקרו, המחקרים התבצעו לרוב אצל נשים עם סרטן שד.

שיטות לא הורמונליות לניהול תסמינים ואזו-מוטוריים כוללות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, היפנוזה, מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין, מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין נוראדרנלין, קלונידין וגאבפנטין.

מבחינת יובש בנרתיק, ניכר מהראיות הקיימות כי אסטרוגן בנרתיק עשוי להיות שימושי לטיפול במצב זה. עם זאת, נתוני הבטיחות בקרב חולות סרטן השד עדיין חסרים וכיום אין הסכמה רחבה על השימוש בטיפול זה. לעומת זאת, חומרי סיכה עשויים לעזור משמעותית בכאבים בפעילות מינית.

הסקירה המקיפה מצביעה על כך שהטיפול בתסמיני גיל המעבר לאחר סרטן עשוי להיות מאתגר ועליו לכלול מידע משולב הקשור במספר תחומים. כמו כן, ניהול וטיפול מיטבי של מקרים אלה דורש גישה הוליסטית ורב תחומית עם טיפול מותאם אישית.

מקור:

Szabo, R. A., J. L. Marino, and M. Hickey. "Managing menopausal symptoms after cancer." Climacteric 22, no. 6 (2019): 572-578

נושאים קשורים:  גיל המעבר,  דלקת הנרתיק אטרופית,  סרטן,  כימותרפיה,  טיפול אנדוקריני,  טיפול הורמונלי,  תסמיני גיל המעבר,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו