אפיזוטומיה 26.12.2019

תפקוד רצפת אגן לקוי ובעיות בתפקוד מיני בנשים שעברו לידה נרתיקית עם אפיזוטומיה

מחקר זה הראה כי על אף היותה פרוצדורה שגרתית ופשוטה יחסית, סיבוכי האפיזוטומיה שכיחים ויכולים לפגוע משמעותית באיכות החיים של המטופלות שעברו אותה

אפיזוטומיה היא ההליך השכיח ביותר בפרקטיקה המיילדותית; למרות שהתרומה החיובית של הליך זה שנויה במחלוקת, בייחוד בהיבט של הפרעות בתפקוד רצפת האגן והתפקוד המיני לאחר לידה.

מטרת המחקר היתה להעריך סיבוכים מוקדמים הקשורים ברצפת אגן והפרעות בתפקוד המיני לאחר לידה עם אפיזוטומיה וכן בחינת הגורמים הקשורים בתופעות הללו.

למחקר גויסו 158 נשים בריאות בהריון במועד (38 שבועות ועוד אפס ימים עד 41 שבועות ועוד 6 ימים), מעל גיל 18, שילדו בלידה נרתיקית ילד יחיד במצג ראש.

המשתתפות הוערכו באמצעות שלושה ראיונות שנערכו לאחר הלידה בחלוף יום עד שלושה ימים, שישה שבועות ושלושה חודשים. הערכת המשתתפות התקיימה על סמך שני סוגים של שאלונים: ה-Pelvic Floor Distress Inventory Short-form 20 להערכת תסמינים של תפקוד לקויי של רצפת האגן, וה-Female Sexual Function Index להערכת השפעות על חיי המין של הנשים.

תוצאות המחקר הראו כי מבין הסיבוכים המוקדמים, כאב בזמן ישיבה (30.4%) היה התלונה הנפוצה ביותר, הפרעות אחרות הקשורות ברצפת האגן, כמו דליפת שתן (11.4%), אצירת שתן (10.8%) או אי שליטה בנפיחות (8.9%), נצפו גם כן במספר ניכר של מטופלות.

ממוצע דירוג ה-Pelvic Floor Distress Inventory Short-form 20 היה 7.0 ± 10.2 לאחר שלושה חודשים. בזמן זה, שכיחות התפקוד המיני הלקוי היה 40.7%. מרבית הבעיות תוארו כליקויים בחשק (68.9%) ובכאב (58.5%). גורמים נוספים שהשפיעו על הימצאות תפקוד מיני לקוי היו ולדנות וגיל אימהות מעל 30. גורמים אלה, בשילוב עם משקל לידה מעל 3,500 גרם, נמצאו קשורים גם הם בהפרעות בתפקוד רצפת האגן.

מסקנות החוקרים הראו כי כאב באגן היה הסיבוך השכיח ביותר לאחר הלידה. נקיטת שתן והעברת צואה לקויות נמצאו כסיבוכים אשר נפתרו ללא התערבות.

בהתאם לממצאים, ניתן לומר שעל אף שהיא נחשבת קלה מבחינה טכנית, אפיזוטומיה ותיקונה חייבת להתקיים בקפדנות על מנת לאפשר החלמה מיטבית של רצפת האגן והתפקוד המיני.

מקור: 

Quoc Huy NV et al. (2019) Sexual Medicine doi: 10.1016/j.esxm.2019.09.002.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אפיזוטומיה,  תפקוד לקויי של רצפת האגן,  הפרעות בתפקוד המיני,  לידה נרתיקית
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו