כנסים 05.01.2020

תמצית הרצאות מכנס האגודה לגיל המעבר

19-21 במרץ 2019 | דן כרמל, חיפה

כנס (צילום: אילוסטרציה)
כנס (צילום: אילוסטרציה)

בכנס האגודה לגיל המעבר שהתקיים בתאריכים 19-21/3/2019 במלון דן כרמל בחיפה, השתתפו 176 רופאים ומקצועות פרה רפואיים. הכנס הכיל מכלול טיפולים למען בריאות הנשים בגיל המעבר. מצורפים בזאת תקצירי ההרצאות ובהמשך לינק לצפיה בהרצאות.

דימומים בלתי סדירים במנופאוזה – אבחנה וטיפול | פרופ' ברי קפלן

דימומים בלתי סדירים שכיחים בתקופה שלקראת הפסקת המחזור, דימומים אלו קשורים הן לשינויים הורמונליים והן לממצאים פתולוגיים, יש לברר הסיבה לדימומים ולטפל בהתאם, על כך ידובר בהרצאה זו.

הויאגרה הנשית, האם קיימת והיכן היא מסתתרת | פרופ' יואב פלד

ירידה משמעותית בליבידו מאפיינת נשים רבות בגיל המעבר. עד כה לא נמצא פיתרון יעיל וטוב לשינוי זה בליבידו. בהרצאה זו נסקור את הטיפולים התרופתיים השונים להגברת הליבידו בנשים בגיל המעבר, היתרונות והחסרונות של כל תרופה.

אמצעי מניעה בתקופת ה"כאוס" | ד"ר עמוס בר

התקופה הפרימנופאוזלית מתאפיינת בירידה בפריון, בדמם ווסתי לא סדיר וכבד, ולעיתים בהחמרת מיגרנות ו-pms. בהרצאה זו נסקור את אמצעי המניעה וכיצד לבחור את אלו שיתנו גם פיתרון לבעיות השכיחות בתקופה זו של חיי האישה.

מיגרנה, סחרחורת/ורטיגו (סימפטומים ספציפיים) | ד"ר נועה חובב

עד גיל 50 תחוונה 40% מהנשים מיגרנה. בתקופת הפרימנופאוזה עלולות המיגרנות להחמיר בעוצמתן ובתדירותן. הסיבה לכך היא ככל הנראה תנודות ברמות האסטרוגן. בהרצאה זו ננסה לראות איך "תופרים" לנשים הללו  טיפול אשר יעזור למתן את התופעות הנ"ל. מיגרנה קלאסית (עם אאורה) מהווה אתגר יותר גדול להתאמת טיפול משום שמעלה סיכון לארוע תרומבואמבולי. ננסה לראות איך "לתפור" טיפול גם לנשים אלה.

נוירוקינין אנטגוניסט כטיפול בגלי חום | פרופ' אמנון בזי'זינסקי

Neurokinin B3 הוא נוירוטרנסמיטר בעל תפקיד חשוב במנגנון ויסות החום בהיפותלמוס. נמצא כי חסימת הרצפטורים לנוירוקינין B3 גורמת לדיכוי התגובה הואזומוטורית בעת הופעת גלי חום. לאחרונה הופיעו פרסומים על יעילותו של חוסם הנוירוטרנסמיטר בדיכוי גלי חום בנשים בגיל המעבר. בהרצאה נשמע על מחקרים אלה ועל המחקרים המתנהלים עכשיו. יתכן ומדובר בפריצת דרך משמעותית ברפואת גיל המעבר.

יוגה כטיפול בתופעות גיל המעבר | מירה ארצי פדן

תרגול היוגה הנשית מותאם לבריאות האישה, תומך בשינויים שהיא עוברת בסמהלך חייה, מסייע לשמירה על בריאות האגן הנשי ומותאם למחזוריות המשתנה. גיל המעבר היא תקופה מאתגרת ורצופה שינויים משמעותיים, הן בהיבט הפיזיולוגי והן בהיבט הרגשי והמנטלי. ליוגה הנשית כלים רבים לליווי ותמיכה בשינויים הרבים בגיל זה המאפשרים לכל אישה לדייק את המשך חייה.

דיקור כטיפול בתופעות גיל המעבר | עינת ברקן

גיל המעבר נתפס ע"י הרפואה הסינית כגיל בו הכליות מתכלות אנרגטית ויוצאות מאיזון. הרצאה זו סוקרת את דרכה של הרפואה הסינית להחזירן לאיזון ולפתור את תופעות גיל המעבר ע"י דיקור ופורמולות צמחים יעודיים לנושא.

פעילות גופנית בגיל המעבר – תרופת הפלא? | פרופ' נעמה קונסטנטיני

פעילות גופנית ידועה כמפחיתה תחלואה בלמעלה מ-25 מחלות לרבות מחלות לב, אירועים מוחיים, סרטן ודמנציה. מעבר ליתרונות הידועים בשני במינים, נמצא שפעילות בקרב נשים בגיל המעבר משפרת את מצב הרוח, מפחיתה חרדה ודכאון, מפחיתה תסמינים וזומוטוריים כגון גלי חום, עליה במשקל ועוד. לפיכך מומלץ שכל הנשים, ובמיוחד בגיל המעבר, תקפדנה על "פירמידת הפעילות".

דיאטה/טות לכיוון הגיל המבוגר – סינדרום מטבולי והשמנה | מריאנה אורבך MSc,RD

תזונה אופטימלית היא מרכיב מרכזי לבריאות. הצרכים התזונתיים בגיל המעבר אצל נשים וגברים מעמידים אתגרים ייחודיים המחייבים התייחסות שונה. תזונה מתוכננת היטב, מותאמת אישית מבוסס על מחקרים עדכניים – יחסוך דאגה למשקל, יספק את צרכי הגוף הייחודיים לתקופת גיל זו, יהיה גורם מונע לתחלואה כמו קרדיווסקולרית, וסוכרת ויאפשר איכות חיים מיטבית.

אישה, גוף ונפש בראי הרפואה המשולבת | דפנה ארליך

הורמונים הם שפת המסרים של הגוף. בהרצאה נתמקד בהורמונים כשפה פנימית של הנפש. מה השדר הייחודי שעל האישה לשמוע? זהו השינוי שעליה לעשות כדי להתאים למקצב פנימי אחר. עד כמה היא פנויה להקשיב בתקופה הסוערת הזו? מה הם הכלים באמצעותם חשוב וניתן לחזק את ההקשבה אצל נשים?

מסקנות לגבי הטיפול ההורמונלי מכנס NAMS האחרון | ד"ר גדעון קופרניק

ההתרשמות מהכינוס שנערך בשיקגו בסוף 2019:

  1. לא הייתה התרגשות גדולה מתוצאות המחקר שפורסם בלנצט, שהראה שגם טיפול באסטרוגן בלבד מעלה סיכון לסרטן השד. האמריקאים עדיין סומכים על תוצאות ה-WHI שהראה הגנה בפני סרטן השד בסוג זה של טיפול. כתמיכה לכך דווח בנובמבר על מעקב של 19 שנה אחרי נשים שטופלו באסטרוגן בלבד מול פלצבו. נצפתה ירידה משמעותית סטטיסטית של כ-30% בסיכון לחלות ובכ-40% בסיכון למות מהמחלה.
  2. המספר הרב של פסיכיאטרים בקהל.
  3. היה דיון ממושך על המיקרוביום הכללי והוגינלי עם ממצאים ושינוי כיוון בקשר לבריאות הנרתיק.

מפרקים - מנופאוזה ואוסטאוארטריטיס - האם יש קשר ממשי? | פרופ' יאיר מולד

אוסטארטריטיס היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר במנופאוזה. אסטרוגנים בעלי תפקיד חשוב בבניית העצם והסחוס. מתן טיפול הורמונלי חלופי במנופאוזה אינו מגן בפני התפתחות אוסטאוארטריטיס או הצורך בניתוח להחלפת הברך או פרק הירך.

עצם – מה אפשר לחדש? עם הדגשה על סיבות מנופאוזליות לנפילה והשפעת HRT על שיווי משקל והתרומה הספציפית של אסטרוגן/טסטוסטרון | פרופ' צופיה איש שלום

עצם, מה אפשר לחדש? תרומת אסטרוגן וטסטוסטרון לבריאות העצם והשריר, פרופ' צופיה איש-שלום, מומחית לרפואה פנימית, אנדוקרינולוגיה וסוכרת, סיו"ר העמותה הישראלית לאוסטיאופורוזיס ומחלות עצם, בית חולים אלישע, חיפה.

קיים צימוד בין בריאות העצם והשריר במעגל החיים. אסטרוגן הוכח כגרום חשוב לבריאות העצם בנשים וגברים כאחת, לעומת זאת תפקידו של הטסטוסטרון בתחום זה בנשים אינו ברור ומחקרים מעטים קטני היקף בדקו את הנושא בנשים. המידע על השפעת אסטרוגן על תפקוד שריר בנשים תיאורטי ולא נבדק במידה מספקת במחקרים התערבותיים מבוקרים.  בהרצאה נדונו דרכים לשמירה על השריר והעצם ולמניעת שברים, באמצעות פעילות גופנית וטיפולים תרופתיים.

הקשר של טסטוסטרון להזדקנות הגבר, אנדרופאוזה | פרופ' מארק גלזרמן

רפואה מודעת מין ומגדר הינו תחום חדש המבוסס על התובנה שכל מערכות הגוף בגבר ובאשה יכולות לתפקד באופן שונה.

החשיבות של הטסטוסטרון לאורך חיי האישה והשימוש בתכשירים אנדרוגנים בנשים בגיל המעבר | ד"ר גדעון קופרניק

חשיבות הטסטוסטרון בחיי האישה מתחיל בחיים העובריים וממשיך לאורך כל חיי האישה. טסטוסטרון הוא הורמון קריטי לבריאות נפשית, מינית וגופנית בכל הגילים. קיימת ירידה קבועה ברמתה ללא השפעה של המנופאוזה, שלא כמו הנפילה ברמת האסטרוגן. נמצא שטיפול בתכשירי טסטוסטרון יכול לשפר משמעותית את התפקוד המיני אצל חלק מהנשים וכנראה יש לטיפול זה השלכות נוספות כמו בריאות העצם, השריר ואחרות. קיימים בארץ תכשירים שניתן לתת עם מינימום תופעות לוואי ללא סיכונים.

טיפול הורמונלי למניעת מחלות לב - מה ה-Evidence לאור ה-uptsf? מניעה של מחלת לב טרשתית. הדיון שיתנהל מביא את זוית הראיה של הגינקולוג מול זוית הראיה של הקרדיולוג בנוגע לסוגיה זו | פרופ' עמוס פינס מנחה

מחלת לב טרשתית היא סיבת התחלואה והתמותה העיקרית בנשים, ומכאן נובעת החשיבות במניעתה. שכיחות המחלה עולה בצורה חדה לאחר הכניסה לגיל מעבר, והדבר נקשר בירידה המשמעותית בהפרשת האסטרוגן המתרחשת בסמיכות להפסקת המחזור. אי לכך, מתן טיפול הורמונלי תחליפי בנשים בגיל מעבר נחשב בשנות השמונים של המאה שעברה לרצוי מאד בהיבט המניעתי. בשנים שלאחר מכן הצביעו מחקרים על אפשרות שטיפול זה עלול להיות כרוך בסיכון יתר למחלת לב טרשתית ולכן רופאים רבים שינו את המלצותיהם וחדלו לתת הורמונים. כיום אנו יודעים שבעשור שלאחר הכניסה לגיל מעבר הסיכון במתן הורמונים הוא זניח, והתועלת רבה.

ד"ר טלי פורטר גישת הקרדיולוג:

האם טיפול הורמונלי תחליפי צריך להנתן למניעת מחלות לב בכל הנשים? מה הקשר בין הגילך הכרונולוגי לגיל כלי הדם, לתחלואה לבבית ולהשפעת ההורמונים עליה – כל זה ועוד בהרצאה.

לצפייה בהרצאות, לחץ/י כאן

נושאים קשורים:  כנסים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות