נגיף הקורונה 22.03.2020

תובנות לגבי נגיף הקורונה לרופאי ילדים - סימפטומים, טיפול ופרוגנוזה

מאמר שפורסם לאחרונה מתאר בפירוט את הסימפטומים לעומת חולים מבוגרים וניהול הטיפול בילדים שחלו ב-COVID-2019

בדצמבר 2019 התגלו חולים עם דלקת ריאות בלתי מוסברת בעיר ווהאן, מחוז חוביי, סין. הפתוגן במקרים אלה הוא סוג חדש של נגיף קורונה. ארגון הבריאות העולמי אישר אבחנה זו וכינה את הפתוגן SARSCoV-2. המחלה, הנגרמת על ידי SARSCoV-2, נקראת מחלת וירוס קורונה (COVID-2019). הנגיף זיהומי ופתוגני מאוד וגורם להעברה בין אדם לאדם. נכון לעכשיו, SARSCoV-2 ממשיך לגבות קורבנות ברחבי העולם.

בעיר ז'נגז'ו בפרובינציית הנאן, 102 איש אוששו כנגועים ב-SARSCoV-2 (בשעה 24:00, 5 בפברואר 2020), כולל שלושה ילדים, הצעיר בן ארבע. במאמר מפורט שפורסם בימים אלה מתואר בפירוט ניהול ומצב חולים אלה.

בילדים אלה נראה שלב ברור של סימפטומים שנמשך שבוע עד שבועיים לאחר ההדבקה המשוערת במחלה, עם תקופת החלמה שיכולה להימשך שלושה עד ארבעה שבועות. מצבם של הילדים הוא קל ביחס למבוגרים, החלמתם מהירה יותר ויש להם פרוגנוזה טובה יותר.

החוקרים מציינים כי הזיהום ב-SARSCoV-2 אצל שני ילדים התאפיין בהידבקות משפחתית, מה שהוכיח עוד יותר כי לנגיף יש מאפייני העברה ברורים בין אדם לאדם. מצבם של שניים מהילדים היה קל ואילו שישה מבוגרים שהיו בקשר הדוק איתם סבלו כולם מתסמינים של חום גבוה ודיספנאה משמעותית.

במקרה 1 המתואר במאמר לילד עם זיהום SARSCoV-2 היו רק תסמיני דלקת בדרכי הנשימה, ו-CT חזה חיובי לזיהום ריאתי. במקרה 2 לא היו שום ביטויים קליניים של זיהום. בדיקות המעבדה שכללו בדיקת דם, CRP, תפקודי כבד וכליות, אנזימי שריר הלב וכדומה של שני הילדים הנגועים היו בטווח הנורמה, זאת בניגוד לתוצאות מעבדה אופייניות של הזיהום אצל מבוגרים.

בנוסף לסימפטומים של זיהום בדרכי הנשימה הקשות, מרבית החולים הבוגרים אובחנו עם דרגות שונות של הפרעות בתפקודי כבד. נכון לעכשיו, לא היו ביטויים ברורים של תפקוד כבד לא תקין בקרב ילדים שנדבקו בזיהום בדו"חות שהתקבלו.

בזמן פרסום דו"ח זה היו רק 135 מקרי זיהום מאומתים אצל ילדים ולא היו מקרי מוות בקרב ילדים מתחת לגיל 12.

מחברי המאמר מרחיבים על דרכי מניעה, בקרה, אבחון וניהול מנקודת המבט של רופאי ילדים כקו הראשון הנלחם במגיפה.

מקור:

Li, Y, Guo, F, Cao, Y, Li, L, Guo, Y. Insight into COVID‐2019 for pediatricians. Pediatric Pulmonology. 2020; 1– 4. https://doi.org/10.1002/ppul.24734

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  קורונה בילדים,  מחלות זיהומיות,  מחקרים,  Covid-19
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
אנונימי/ת
10.04.2020, 11:49

היי לכולם !אם אני כרופאת ילדים חייבת לשלוח לצילום ריאות כל הילד מתחת לגיל 12 אם יש חשד קליני לדלקת ריאות באור המצב עכשוי של COVID-19 ,או לעשות בדיקות לקורונה וירוס?