טיפולי פוריות 28.04.2020

ההשפעה של ויטמין D על מערכת הרבייה ועל טיפולי פוריות

בסקירה זו נדונו ממצאים קליניים שנויים במחלוקת לגבי הקשר בין רמות ויטמין D לבין תוצאים של טכנולוגיית רבייה

בדיקת רמות ויטמין D. אילוסטרציה

ויטמין D, הורמון סטרואידי חיוני בגוף האדם, הוא בעל תפקיד חשוב לא רק בבקרה על חילוף החומרים של סידן ופוספט, אלא גם בתהליכים פיזיולוגיים רבים אחרים. בין התהליכים הללו: התמיינות תאית ומוות תאי מתוכנן, דלקת, ועמידות לאינסולין. קולטנים לויטמין D נפוצים במערכת הרבייה הזכרית והנקבית, מה שמרמז על כך שויטמין זה חיוני לפוריות.

כיוון שמחסור בויטמין D שכיח מאוד בכל העולם, מטרת סקירה זו היא לדון בתפקידים הפוטנציאלים של ויטמין D במערכות רבייה נקביות וזכריות ובקשר בין ויטמין D לבין תוצאים של טיפולי פוריות - Assisted Reproductive Technology.

ויטמין D מעורב בתהליכים פיזיולוגיים רבים במערכת הרבייה, ביניהם ייצור סטרואידים וזרע ותגובת אקרוזום. מעורבות זו קשורה בין השאר לאיכות הזרע, רזרבה שחלתית, תסמונת שחלות פוליציסטיות ואנדומטריוזיס.

ממצאים קליניים שנויים במחלוקת לגבי רמות ויטמין D ותוצאים של Assisted Reproductive Technology נדונו בסקירה זו. תרומתם של תוספי ויטמין D לפוריות בבני אדם לא נמצאה. לכן, דרוש מחקר נוסף אשר יעסוק במנגנונים מולקולריים בקרב מינים שונים ואוכלוסיות בני אדם, כמו גם ניסויים מבוקרי הקצאה אקראית.

מקור: 

Yilu Chen et. al (2020) https://doi.org/10.1210/endocr/bqaa023

נושאים קשורים:  מחקרים,  ויטמין D,  פוריות,  אמצעי עזר להפריה,  טיפולי פוריות,  טכנולוגיית רבייה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו