חינוך רפואי 30.08.2020

כלי למידה יעיל להתנסות קלינית של סטודנטים לרפואה במגיפת הקורונה

התנסות קלינית וירטואלית לסטודנטים לרפואה במהלך מגיפת ה-COVID-19 נחלה הצלחה והמלצה לאמץ אותה על ידי הפקולטות לרפואה

סטודנטים לרפואה בשנה הראשונה רואים חשיבות מירבית ללמידת הקשר בין רופא וחולה. עם זאת, חשיפה של סטודנטים בקנה מידה רחב ללמידה מסוג זה עלולה להיות מאתגרת. בזמן מגיפת הקורונה האפשרות להצבת הסטודנטים במרפאות נעשית אפילו מורכבת יותר עד בלתי אפשרית. בהתאם לשינויים אלה, בוצעה הנוכחי הערכה של היתכנות של שימוש בהתייעצויות מוקלטות אותנטיות בין רופאים לחולים ככלי למידה חלופי לסטודנטים לרפואה בשנה א'.

בעזרת פלטפורמת הווידיאו של Panopto החוקרים הקליטו מראש התייעצויות אמיתיות אצל רופא המשפחה, בהסכמת מטופלים ורופאים, אשר עובדו בצורה מאובטחת באמצעות שרת אוניברסיטת אברדין בסקוטלנד. התייעצויות אלו הוצגו בפני כל הסטודנטים לרפואה לשנה א' ולאחר מכן בוצעו הדרכות בקבוצות קטנות. בהמשך נערכו שתי קבוצות מיקוד עם 11 תלמידים כדי להעריך את הלמידה.

כל התלמידים בקבוצות המיקוד נהנו מהחוויה. הם צברו ידע חדש על כישוריהם של רופאים והכירו ברופאים כמודלים לחיקוי חיוביים. התלמידים הצליחו לזהות מגוון מיומנויות תקשורת וייעוץ שבהן השתמשו הרופאים, דבר שחיזק נושאים לימודיים שהועברו במקומות אחרים בקורס.

השימוש בייעוצים שהוקלטו מראש ככלי הוראה ניתן לשחזור, יעיל בזמן ומועיל לתלמידים. צוות החוקרים מציע שמודל זה של שימוש באינטראקציות אותנטיות בין רופאים לחולים מהווה הזדמנות חינוכית יקרת ערך ואין סיבה שלא תנוצל על ידי בתי ספר לרפואה.

מקור: 

Dow, N., Wass, V., Macleod, D., Muirhead, L., & McKeown, J. (2020). 'GP Live'- recorded General Practice consultations as a learning tool for junior medical students faced with the COVID-19 pandemic restrictions. Education for primary care : an official publication of the Association of Course Organisers, National Association of GP Tutors, World Organisation of Family Doctors, 1–5. Advance online publication.

נושאים קשורים:  סטודנטים לרפואה,  רפואת משפחה,  לימודי רפואה,  קורונה,  מגיפת הקורונה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו