היווצרות גופיף צהוב 30.11.2020

תפקידו של Vaspin בגופיף הצהוב

מטרת המחקר היתה לבדוק את הביטוי של ואספין והקולטן שלו GRP78 בגופיף הצהוב בחלקים השונים של השלב הלוטאלי

ואספין (Vaspin), מעכב פרוטאז  סרין המגיע מרקמת שומן, הוא בעל תפקיד חשוב בדלקת, השמנת יתר וחילוף חומרים של גלוקוז. במחקר שערכו החוקרים לאחרונה הם מצאו את הביטוי והתפקיד של ואספין בפעולת הזקיקים בשחלה. יחד עם זאת, התשובה לשאלה האם ואספין מבצע רגולציה לסטרואידוגנזה ולוטאוליזה בגופיף הצהוב אינה ברורה עדיין.

מטרת המחקר היתה לבדוק את הביטוי של ואספין והקולטן שלו GRP78 בגופיף הצהוב בחלקים השונים של השלב הלוטאלי. לאחר מכן, ביקשו החוקרים לבחון את הרגולציה של ההורמון בתאים הלוטאליים בתגובה להורמון הלוטארלי, פרוגסטרון ופרוסגלאנדינים. לבסוף, החוקרים בדקו את ההשפעה הישירה של ואספין על סטרואידוגנזה בתאים הלוטאליים, לוטאוליזס ופוספורילציה של קינאזות.

תוצאות המחקר הראו ביטוי גבוה יותר של ואספין/GRP78 בשלב הביניים והמאוחר לעומת שלבים מוקדמים; אימונוהיסטוכימיה הראתה מיקום ציטופלסמי של ואספין/GRP78 בתאים הלוטאלים. החוקרים מצאו כי אין-ויטרו LH, PGE2 ו-PGF2α הפחיתו באופן משמעותי רמות ואספין. כמו כן, ואספין עורר סטרואידוגנזיס באמצעות אקטיבציה של קולטן GRP78 ופרוטאין קינאז A.

מסקנת החוקרים היתה שהביטוי של ואספין/GRP78 תלוי בחלק השלב הלוטאלי ושוסאפין משפיע על אנדוקרינולוגיה לוטאלית, מה שמצביע על כך שואספין הינו רגולטור חדש של תאים לוטאלים, סטרואידוגנזה והיווצרות גופיף צהוב.

מקור: 

Patrycja Kurowska et. al (2020) Journal of Endocrinology DOI: https://doi.org/10.1530/JOE-20-0332

נושאים קשורים:  אנדוקרינולוגיה,  מחקרים,  ואספין,  גופיף צהוב,  בקרה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות