טרשת נפוצה 13.12.2020

הדמיית פרופילים של דלקת בקליפת המוח בחולי טרשת נפוצה

במחקר הוצגו הדמיות החושפות נגעים דלקתיים בקליפת המוח בחולי טרשת נפוצה

דלקת עצבית עם הפעלת מיקרוגליה נקשרת באופן הדוק לפתוגנזה של נגע בקליפת המוח (cortex) במחלת טרשת נפוצה (multiple sclerosis, MS).

באמצעות הדמיית 11C-PBR28 ו-7 טסלה (7T) העריכו בקרב תשעה חולי טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית (relapsing-remitting MS, RRMS) ועשרה חולים בטרשת נפוצה פרוגרסיבית משנית (SPMS) את הדברים הבאים: (1) הפעלת מיקרוגליה בקליפת המוח הנגועה והנורמלית, (2) פרופילים דלקתיים של נגע בקליפת המוח, (3) הקשר בין דלקת עצבית לשלמות קליפת המוח.

ספיגת ממוצע של 11C-PBR28 נמדדה בנגעים מוקדיים בקליפת המוח, באזורים בקליפת המוח עם הפרעות כמותיות של T2 * (q-T2 *) 7T ובקליפת המוח שנראתה רגילה.

ההבדל היחסי בספיגת 11C-PBR28 בקליפת המוח של חולים לבין הספיגה ב-14 קבוצות ביקורת שימש לסיווג הנגעים בקליפת המוח כפעילים או לא פעילים. עול המחלה נחקר על פי פרופילים של נגעים דלקתיים בקליפת המוח. הוערך הקשר בין q-T2 * לבין צריכת 11C-PBR28 לאורך קליפת המוח.

תוצאות המחקר הדגימו כי ספיגת 11C-PBR28 היתה גבוהה באופן חריג בנגעים בקליפת המוח ב-RRMS ו- SPMS. ב-SPMS צריכת החומר גדלה באופן מובהק גם בקליפת המוח הנראית רגילה. ספיגת 11C-PBR28 ו-q-T2 * היתה בקורלציה חיובית באזורים רבים בקליפת המוח, ושלילית באזורים מסוימים.

לחולים עם דלקת נגעית מוגברת בקליפת המוח היו תוצא קליני רע יותר ועול נגעי תוך-קורטיקלי כבד יותר מאשר לחולים עם דלקת נגעית מתונה.

החוקרים סיכמו כי הדמיה 11C-PBR28 וב-7T חושפת פרופילים ברורים של דלקת בקליפת המוח בחולי טרשת נפוצה, הקשורים לעול המחלה.

מקור:

Herranz E. et al. (2019), Multiple Sclerosis Journal

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  מיקרוגליה,  דלקת,  קליפת המוח,  רפלקומטריה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו