ביספנול A 21.12.2020

השפעות מסרטנות של ביספנול A בסרטן השד והשחלות

ההשפעות של BPA תלויות במנגנונים מולקולריים ואפיגנטיים שונים המכתיבים האם המערכת האנדוקרינית או מערכת הרבייה מושפעת, כאשר החשש המרכזי הוא כי נגעים שפירים שקיימים עלולים להפוך לסרטניים

בקבוקי פלסטיק (צילום: אילוסטרציה)

כימיקלים המשבשים פעילות אנדוקרינית (EDC) הם קבוצה של תרכובות כימיות אקסוגניות הנמצאות בכל מקום בחיי היומיום של העולם המודרני. תרכובות אלו חודרות לגוף האדם דרך מזון ומוצרים שונים ושם הם פועלות באופן דומה להורמונים אנדוגניים, ומשנים את תפקידיה של המערכת האנדוקרינית באופן הגורם להשפעות שליליות על בריאות האדם.

Bisphenol Aי(BPA), הנציג העיקרי של קבוצת כימקלים זו, הוא פלסטיק סינטטי על בסיס פחמן, ורכיב מרכזי בייצור פחיות, בקבוקי מים רב פעמיים וציוד רפואי. BPA מחקה את פעולות האסטרוגן באופנים מרובים על ידי הפעלת קולטני אסטרוגן α ו-β ומווסת תהליכים שונים, כגון התפשטות תאים, נדידה ואפופטוזיס, מה שמוביל לשינויים ניאופלסטיים. בהתחשב במנגנונים גנטיים, BPA ממלא את תפקידיו דרך מסלולי איתות אונקוגניים מרובים, כולל מסלולי STAT3, PI3K / AKT ו- APK.

יתר על כן, BPA קשור לשינויים שונים במערכת הרבייה בקרב גברים ונשים כאחד. שינויים אלה כוללים נגעים שפירים, כמו היפרפלזיה של רירית הרחם, התפתחות ציסטות בשחלות, עלייה בצפיפות הצינוריות של תאי בלוטת החלב בשד ונגעים טרום-פלסטיים אחרים בשד ובשחלות. נגעים שפירים אלה עשויים להמשיך להתפתח לסרטן השד או השחלות; ההשפעות של BPA תלויות במנגנונים מולקולריים ואפיגנטיים שונים המכתיבים האם המערכת האנדוקרינית או מערכת הרבייה מושפעת, כאשר החשש המרכזי הוא כי נגעים שפירים שקיימים עלולים להפוך לסרטניים.

הסקירה הנוכחית תומכת בצורך במחקר מתמשך על BPA, בהתחשב בשימוש הנרחב בו והנתונים מצביעים על השפעה מסרטנת של BPA על מערכת הרבייה הנשית. למרות שרוב המחקרים על BPA נערכו במבחנה עם תאים אנושיים או in vivo במודלים של בעלי חיים, ניתן לטעון כי יש לערוך מחקרים נוספים in vivo עם בני אדם כדי לקדם את ההבנה של ההשפעה של  BPA .

מקור: 

Dumitrascu, M. C., Mares, C., Petca, R. C., Sandru, F., Popescu, R. I., Mehedintu, C., & Petca, A. (2020). Carcinogenic effects of bisphenol A in breast and ovarian cancers. Oncology letters20(6), 282.

נושאים קשורים:  ביספנול A,  סרטן השד,  סרטן שחלות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך