נגיף הקורונה 22.02.2021

שימוש בגלימת חמצן בחולי קורונה לאחר כישלון בהנשמה שגרתית

במחקר זה נמצא כי גלימות חמצן הועילו לחולי קורונה אשר לא צלחו נסיונות מתן חמצן באמצעים שגרתיים

טיפול נמרץ לחולה קורונה. אילוסטרציה

המאמץ לספק את הדרישה הגוברת לחמצן אצל חולי COVID-19 נמצא בראש סדר העדיפויות למניעת הגעה למצב של הנשמה מלאכותית מכנית, אשר קשורה לתמותה גבוהה (בין 76.4% ל-97.2%). שיטות חדשניות של מתן חמצן יכולות לסייע בהקטנת הסיכון להגעת המטופל למצב זה.

גלימות/ קסדות חמצן עשויות לשפר סטורציה, להפחית בשיעור הנשמות מלאכותיות מכניות, להוריד את שיעור התמותה ולקצר את משך האשפוז של חולי הקורונה אשר נמצאים בתת חמצון אשר נכשלו אצלם נסיונות שגרתיים של מתן חמצן בזרימה גבוהה.

במחקר השתתפו 36 מטופלים, 78 מתוכם היו בקבוצת הביקורת. תוצאות המחקר הראו שגלימות חמצן הפחיתו את שיעור האינטובציות/ הנשמות מלאכותיות מכניות שהיו צפויות אצל כל 58 המטופלים אשר טופלו ללא הצלחה באמצעי ההנשמה השגרתיים, כאשר השיפור הממוצע בסטורציה אצלם עמד על 8.8%.

בקבוצת הביקורת נרשמו שיעורי הנשמה מלאכותית מכנית גבוהים יותר (47.4%) בהשוואה לקבוצה שעברה את ההתערבות הרפואית במחקר (39.7%). שיעורי התמותה היו גבוהים יותר בקרב משתתפי קבוצת הביקורת (69.2%) בהשוואה לקבוצה שעברה התערבות.

מסקנת החוקרים היתה שגלימות החמצן הדגימו שיפור בסטורציה אצל מטופלים אשר נסיונות הטיפול השגרתיים בחמצן לא הועילו להם ומנעו הנשמות מלאכותיות מכניות שאחרת היו בלתי נמנעות.

החוקרים מצאו כי שיעורי הנשמה מלאכותית מכנית בבית החולים ותמותה ירדו בעקבות שימוש בגלימת חמצן.

מקור:

David Dayyaet. al (2021) Respiratory Medicine DOI: http://doi.org/10.1016/j.rmed.2021.106312

נושאים קשורים:  מחקרים,  אי ספיקה נשימתית,  טיפול נמרץ,  גלימת חמצן,  קורונה,  Covid-19
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו