בדיקות סקר לגילוי סרטן שד 18.04.2021

כיצד לסקור נשים בסיכון נמוך לסרטן שד מבלי שהנזק יעלה על התועלת?

מחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of the National Cancer Institute הראה כי נשים בסיכון מתחת לממוצע לחלות בסרטן שד יכולות להסתפק בבדיקת סקר תלת שנתית באופן בטוח, וגם להימנע מסיבוכים מיותרים

נכון להיום קיים מחסור במחקרים הבוחנים באסטרטגיות סקירה של נשים בסיכון נמוך עד בינוני לחלות בסרטן השד. מטרת מחקר זה הייתה לבחון את הנזקים והיתרונות של שיטות הסקירה עבור נשים בגילאי 50-74 שנים שנמצאות בסיכון נמוך מהממוצע לחלות בסרטן השד לפי צפיפות השד.

במחקר השתמשו בשלושה מודלים מבוססים ומאומתים על ידי מטה ההתערבות והמעקב לסרטן (Cancer Intervention and Surveillance Network) על מנת לעקוב אחר יתרונות ונזקים לכל החיים של שלושה תרחישים הנפרדים לפי מרווחי הסקירות (דו-שנתי, תלת-שנתי). במחקר בדקו את שיעורי המוות שנמנע מסרטן שד, תוספת שנות חיים, תוספת שנות חיים עם תקנון לאיכות חיים, תוצאות חיוביות כוזבות, ביופסיות שפירות ואבחון יתר לפי קטגוריות סיכון יחסי (0.6,0.7,0.85,1 [-סיכון ממוצע]); לצפיפות שד, עבור נשים בארצות הברית שנולדו בשנת 1970.

תוצאות המחקר הדגימו כי יתרונות בדיקות הסקר פחתו פורפורציונלית עם ירידה בסיכון ועם ירידה בצפיפות השד. תוצאות חיוביות כוזבות (false positive), ביופסיות מיותרות ושיעור אבחון היתר השתנה באופן משמעותי כתלות בקטגוריית צפיפות השד; תוצאות חיוביות כוזבות וביופסיות מיותרות נמצאו בשיעורים הגבוהים ביותר בקבוצה עם צפיפות שד הטרוגנית. עבור נשים עם שדיים שמנות או עם פיזור פיברוגלנדולרי וסיכון יחסי קטן מ-0.85 שיעורי מקרי המוות שנמנעו ושנות חיים שהתווספו היו קטנים בהנתן סקירה דו או תלת-שנתית. עבור קבוצות אלו, ביצוע בדיקת סקר דו-שנתית על פני תלת-שנתית (13 סקירות לעומת 9) מנע פחות ממקרה מוות אחד, והאריך חיים בלא יותר מ-16 שנים (או 10 שנים בתקנון לפי איכות החיים) לכל 1,000 נשים. עם זאת שינוי זה במשטר בדיקות הסקר העלה את שיעורי התוצאות החיוביות הכוזבות ב-232 מקרים ל-1,000 נשים.

מסקנת החוקרים הייתה כי בדיקת סקר אחת לשלוש שנים עבור נשים בגילאי 50-74 שנים הינה גישה מספקת עבור נשים עם סיכון פחות מממוצע לפתח סרטן שד, או עם שדיים שומניות או עם פיזור פיברוגלנדולרי.

מקור: 

Nicolien T van Ravesteyn, et al (2021) “Trade-Offs Between Harms and Benefits of Different Breast Cancer Screening Intervals Among Low-Risk Women”. JNCI: Journal of the National Cancer Institute, Jan 2021;, djaa218, https://doi.org/10.1093/jnci/djaa218

נושאים קשורים:  בדיקות סקר לגילוי סרטן שד,  סרטן השד,  צפיפות השד,  אבחון יתר,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך