פגיעה מוחית 10.10.2021

היחס בין פגיעה בחומר הלבן של המוח על רקע פגות והגדילה של התלמוס

חוקרים בחנו אינטראקציות בין מדדים שונים של המוח ומצאו כי בקרב פגים, הצמיחה התלמית והיקף ה-WMI יכולים לנבא את הנפחים התלמיים והקוגניציה בגיל בית ספר

מחקר שפורסם בכתב העת Annals of Neurology נערך במטרה לקבוע כיצד פגיעה בחומר הלבן של המוח (WMI) על רקע פגות וצמיחה תלמית ארוכת טווח חוברות יחד באופן המאפשר לחזות תוצאים נוירו-התפתחותיים לטווח של 8 שנים.

לצורך כך עקבו החוקרים באופן פרוספקטיבי אחרי קבוצה של 114 ילדים שנולדו בשבוע 24 עד 32 להריון ועברו הדמיות MRI מבניות והדמיה בשיטת DTI (diffusion tensor imaging) בשלב מוקדם של חייהם (חציון 32 שבועות), בגיל מקביל-מתוקן ובגיל 8 שנים.

הפילוח הידני של בדיקות WMI בילודים בוצע באמצעות רצפי T1 משוקללים והנפחים התלמיים התקבלו באמצעות MAGeT brain segmentation pipeline. התוצאים הקוגניטיביים, המוטוריים והחזותיים-מוטוריים הוערכו בגיל 8 שנים. רגרסיה רב משתנית שימשה לבחינת הקשר בין נפח WMI בילודים, נפח תלמי בגיל בית הספר והתוצאים הנוירו-התפתחותיות.

הנפח התלמי בגיל בית הספר היה ניתן לחיזוי באמצעות קצב הגידול התלמי בילוד, שבוע ההיריון, מין ונפח WMI בילודים (p <0.0001). גם לאחר התייחסות לנפח המוח הכולל, נפח WMI נשאר קשור לנפח התלמי בגיל בית הספר (β = -0.31, p = 0.005). במסילות התלמו-קורטיקאליות זוהתה אינטראקציה בין האניזוטרופיה החלקית (FA) בגיל המתוקן-המקביל ובין נפח ה-WMI המוקדם, שאפשרה לחזות את הנפחים התלמיים בגיל בית הספר (p <0.02).

הנפח התלמי בגיל בית הספר וה-WMI בילודים יצרו אינטראקציה שאפשרה לנבא את ה-IQ בקנה מידה מלא (p = 0.002) וכן ציונים מוטוריים שליליים, בקרב בעלי WMI משמעותי (p = 0.01). ציונים חזותיים-מוטוריים היו ניתנים לחיזוי על ידי הנפח התלמי (p = 0.04).

לסיכום, בקרב פגים, הצמיחה התלמית בילוד והיקף ה-WMI יכולים לנבא את הנפחים התלמיים בגיל בית הספר. הופעה של אינטראקציה בין FA ו-WMI המשפיעה על הנפח התלמי בגיל בית הספר מעידה על חוסר התבגרות כמנגנון של כשל גדילה תלמי. הקוגניציה ניתנת לחיזוי על ידי האינטראקציה של WMI וצמיחה תלמית ומדגישה את הצורך לשקול ממדים מרובים של פגיעה מוחית בילדים אלה.

מקור:

Cayam-Rand, D et al. Annals of Neurology. 2021 Oct;90(4):584-594. doi: 10.1002/ana.26201

נושאים קשורים:  פגות,  פגיעה מוחית,  חומר לבן,  תלמוס,  גדילה,  נפח,  קוגניציה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו