מנופאוזה 11.10.2021

ההשפעה של זעפרן על תסמיני מנופאוזה

מטרת המחקר הייתה לבחון את הסבילות והיעילות של תמצית זעפרן סטנדרטית על תלונות מנופאוזליות אצל נשים פרימנופאוזליות

קיימות ראיות ראשוניות המרמזות על יכולתו של זעפרן לטפל ביעילות בתסמיני מנופאוזה. מטרת המחקר הייתה לבחון את הסבילות והיעילות של תמצית זעפרן סטנדרטית (affron®) על תלונות מנופאוזליות אצל נשים פרימנופאוזליות.

החוקרים ערכו מחקר קליני כפול סמיות מבוסס הקצאה אקראית אשר כלל 86 נשים פרימנופאוזליות אשר התייצגו עם תלונות מנופאוזליות. הנשים קיבלו אינבו או לחילופין 14 מיליגרם תמצית זעפרן (affron®) פעמיים ביום. התוצאים אשר נבחנו כללו תוצאות דירוגי Greene Climacteric Scale (GCS), Positive and Negative Affect Schedule (PANAS) ו-Short Form-36 Health Survey (SF-36).

תוצאות המחקר הראו כי תמצית זעפרן היתה קשורה לשיפור מוגבר במצב הרוח ותסמינים פסיכולוגיים בהשוואה לאינבו. תוצאות ה-GCS הדגימו ירידה גדולה משמעותית בדירוג הפסיכולוגי (p=0.032), אשר התאפיינה בהפחתה של 33% בתסמיני חרדה ו-32% בדיכאון לאחר 12 שבועות טיפול.

כמו כן, החוקרים מצאו ירידה ב-PANAS מבחינת מצב רוח שלילי (p=0.043) בהשוואה לאינבו. יחד עם זאת, בהשוואה לאינבו, זעפרן לא היה קשור לשיפור מוגבר בתסמינים ואזומוטוריים, סומטיים, או מדד אחר של איכות חיים. לבסוף, החוקרים מצאו כי זעפרן נסבל היטב ולא דווחו אירועים חריגים משמעותיים.

החוקרים סיכמו כי טיפול עם תמצית זעפרן affron® במתן לאורך 12 שבועות במינון של 14 מיליגרם פעמיים ביום היה קשור לשיפור מוגבר בתסמינים פסיכולוגיים. החוקרים כתבו כי נדרש לבצע מחקרים נוספים בנושא על מנת לבסס את המסקנות ולכלול בהם מינונים שונים של זעפרן.

מקור:

Adrian L. Lopresti  et. al (2021) JMM DOI: https://doi.org/10.6118/jmm.21002

נושאים קשורים:  זעפרן,  תסמינים פסיכולוגיים,  איכות חיים,  מנופאוזה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו