טיפול מותאם 24.10.2021

טיפול קרינתי באמצעות TFRT בניסוי ראשון מסוגו על בני אדם

חוקרים הדגימו לראשונה שימוש ב-TFRT בבני אדם, ומצאו כי הוא יעיל ובטוח

טיפולי קרינה למוח. אילוסטרציה

הדמיות In silico קודמות לטיפול קרינתי מסוג Temporally Feathered Radiation Therapy (TFRT) הראו ירידה פוטנציאלית ברעילות של הטיפול לרקמה הבריאה.

בכתב העת Radiotherapy and oncology פורסמו תוצאות של המחקר R-IDEAL Stage 1/2A, בו נעשה נסיון להדגים בפעם הראשונה בבני-אדם יישום של TFRT לטיפול בסרטן של הראש והצוואר מסוג (HNSCC) squamous cell carcinoma.

במחקר נכללו 5 מטופלים שקיבלו טיפול קרינתי דפיניטיבי ל-HNSCC, במינון של 70 גריי ב-35 מקטעים.

המטרה הראשונית של המחקר הייתה לבחון את היכולת ליישם TFRT על-פי תכנון בתוך 15 ימי עסקים מהדמיית CT. המטרה המשנית הייתה הערכה של רעילות חריפה בדרגות 3-5.

טיפול עם TFRT הוחל תוך 15 ימי עסקים מההדמייה בקרב 4/5 מהמטופלים. משך הזמן החציוני שעבר מההדמייה עד ל-TFRT בקרב אלו אשר קיבלו טיפול מלא עמד על 10 ימי עסקים (בטווח של 8-15 ימים). זמן התכנון הממוצע לתוכנית הקרנתית, עמד על 6 ימים.

בכל המטופלים אשר קיבלו TFRT, כל ההקרנות והמקטעים בוצעו במדויק ועל פי התכנון. האיברים שהיו בסיכון מוגבר (OARs) כללו את חלל הפה, הבלוטות התת-לסתיות, בלוטות הפרוטיד, הסופרא-גלוטיס והקיר האחורי של הלוע.

כיסוי נפח המטרה המתוכנן (PTV> 95%) הובטח בכל אחת מהתוכניות ותתי-התוכניות של TFRT. אחד מתוך חמשת המטופלים פיתח רעילות מדרגה 3.

לסיכום, מחקר זה הדגים בפעם הראשונה יישום של TFRT בבני אדם. תוצאותיו המוצלחות מביאות בשורה חדשה המראה כי ניתן ליישם גישה זו בשגרה הקלינית המודרנית.

מקור: 

Parsai, S et al. Radiotherapy and Oncology. 2021;163:39-45. doi:10.1016/j.radonc.2021.07.023

נושאים קשורים:  טיפול מותאם,  מינון קרינה,  סרטן ראש צוואר,  רעילות,  מחקרים
תגובות