תיאור מקרה 02.12.2021

תיאור מקרה: דימום מאסיבי בעקבות קרע של ציסטה בצוואר הרחם

תופעה נדירה של קרע בציסטה אנדומטריוטית הובילה לדימום מאסיבי ודרשה טיפול התערבותי דחוף

אנדומטריוזיס. אילוסטרציה

אנדומטריוזיס מוגדרת כגדילה אקטופית של רקמת אנדומטריום מחוץ לחלל הרחם, ואנדומטריוזיס בצוואר הרחם הינו וריאנט נדיר. על אף שנשים ללא תסמינים עם אנדומטריוזיס בצוואר הרחם או נשים עם תסמינים מועטים מטופלות באופן שמרני, קיימים דיווחים על דימומים מסכני חיים בשל אנדומטריוזיס בצוואר הרחם.

במאמר זה תיארו החוקרים שני מקרים של דימום גניטלי מאסיבי אשר נגרם כתוצאה מציסטות בצוואר הרחם וכן כתבו סקירת ספרות.

המקרה הראשון עליו כתבו החוקרים היה של אישה בת 32 שהתייצגה עם דימום מאסיבי ביום 11 למחזור החודשי. הרופאים חשדו בדימום עורקי בציסטה בצוואר הרחם. לאחר שלא הצליחו להשתלט על הדימום באמצעות לחץ, ביצעו אמבוליזציה עורקית דחופה בעורק הרחם (UAE).

אנגיוגרפיה במהלך UAE הדגימה דלף אקסטרה וסקולרי מענף של עורק הרחם השמאלי. על פי החוקרים, הדימום פסק בעקבות ההתערבות והציסטה המשיכה להתכווץ תשעה חודשים לאחר הדימום בעקבות טיפול עם אגוניסט לקולטן לפרוגסטרון.

המקרה השני שתואר היה של אישה בת 43 שהתייצגה אף היא עם דימום גניטלי מאסיבי לאחר 12 יום של טיפול עם 0.5 מיליגרם נורגסטרל ו-0.05 מיליגרם אתיניל אסטרדיול. הרופאים חשדו בקרע של ציסטה בצוואר הרחם וביצעו בשל כך היסטרקטומיה טוטאלית דחופה לפרוסקופית. בממצא שהוסר נמצא נגע ציסטי אשר כלל נוזל דמוי דם אשר אובחן מיקרוסקופית כשייך לאנדומטריוזיס.

החוקרים סיכמו כי למרות שקרע בציסטה אנדומטריוטית בצוואר הרחם הוא תופעה נדירה, אפשרות זו צריכה להישאר באבחנה המבדלת כאשר מטפלים בדימום מאסיבי בגניטליה, מאחר שהתערבות דחופה נדרשת לעתים על מנת לשלוט בדימום.

מקור:

Yusuke Matobaet. Al (2021) American Journal of Case Reports DOI: 10.12659/AJCR.934120

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  אנדומטריוזיס,  ציסטה,  דימום,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו