תיאור מקרה 04.01.2022

תיאור מקרה: טיפול עם פיום בטן להידבקויות בטניות

מקרה המדגים את הסיכון להידבקויות לאחר ניתוחים קיסריים מרובים וכן את הצורך בהתערבות כירורגית להסרה של התקן תוך רחמי ולצורך ליזיס של ההידבקויות

הדמיה סונוגרפית אישרה את נוכחותו של IUD בתוך הרחם. צילום: אילוסטרציה

הידבקויות הן סיבוך של ניתוח קיסרי. הידבקות של הרחם לכיס השתן או לקיר הבטן בעקבות ניתוח קיסרי עלולה לגרום לאי נוחות והפרעה אנטומית. מעבר לכך, הסרה של התקנים תוך רחמיים (IUDs) הפכה לאתגר במקרים של הפרעה אנטומית ברחם.

במאמר זה תיארו החוקרים מקרה של אישה עם רקע של שלושה ניתוחים קיסריים אשר נזקקה לפיום בטן לצורך טיפול בהידבקויות בטניות והזרה של IUD מהרחם שלה, אשר היה מעוות אנטומית בעקבות הידבקויות.

החוקרים דיווחו על מקרה של אישה בת 43 אשר התייצגה עם כאב באגן. האישה עברה החדרה של IUD חודשיים לאחר הניתוח הקיסרי השלישי שלה, שבעה חודשים טרם התייצגותה ולאחר מכן החלה לסבול מכאבי אגן עם דימומים וסתיים סדירים וכואבים אשר נמשכו לאורך ארבע השנים שקדמו להתייצגותה והוחמרו בשנה שקדמה להתייצגות.

בהערכה קלינית, חוט ה-IUD לא נמצא והדמיה סונוגרפית אישרה את נוכחותו של IUD בתוך הרחם. כיוון שצוואר הרחם לא הודגם בבדיקת ספקולום, הסרה וגינאלית של ה-IUD לא היתה אפשרית.

מאחר שלא היה ניתן להסיר את ה-IUD דרך הנרתיק והיסטרוסקופיה ולפרוסקופיה לא היו ברות ביצוע, המטופלת עברה פיום בטני. המנתחים מצאו שהרחם היה דבוק במידה חמורה לקיר הבטן, וה-IUD היה בתוך הרחם. הרופאים ביצעו ליזיס של ההידבקויות והסרה של ה-IUD. בעקבות הטיפול המטופלת דיווחה על הקלה בכאב האגן.

החוקרים סיכמו כי תיאור המקרה שנכתב הדגים את הסיכון להידבקויות לאחר ניתוחים קיסריים מרובים וכן את הצורך בהתערבות כירורגית להסרה של IUD ולצורך ליזיס של ההידבקויות.

מקור:

Brahmana Askandar Tjokroprawiro (2021) American Journal of Case Reports DOI: 10.12659/AJCR.934530

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  הידבקויות,  ניתוח קיסרי,  התקן תוך רחמי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו