סוכרת 17.05.2022

מאפייני הסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 לאחר סוכרת הריונית

הסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 גדל עם כל הריון שבו היתה סוכרת הריונית ונותר מוגבר גם כעבור שנים רבות מההריון

סוכרת הריון. אילוסטרציה

סוכרת הריונית מהווה סיבוך של כ-6% מההריונות והיא מנבאת באופן משמעותי התפתחות של סוכרת סוג 2 בהמשך החיים. טרם התגלה איך הסיכון להתפתחות סוכרת מושפעת ממספר ההריונות ולמשך כמה זמן האישה נמצאת בסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת.

החוקרים בחנו את ההיסטוריה המיילדותית בהקשר לסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 בעוקבה של 50,884 נשים. מבין המטופלות שהיו ללא אבחנה של סוכרת טרם ההריון, 3,370 אובחנו עם סוכרת במהלך עשר השנים שלאחריו. החוקרים השתמשו במודל סיכון יחסי על שם COX לבחינת סיכון על בסיס גיל, מספר הריונות עם סוכרת הריונית וזמן מאז ההריון האחרון עם סוכרת הריונית עם תקנון עבור BMI, רמת השכלה ומוצא אתני.

תוצאות המחקר הדגימו כי הריון אחד או יותר עם סוכרת הריונית ניבא עלייה בסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 במהלך 6-15 השנים שלאחר ההריון עם סוכרת הריונית, עם יחס סיכונים של 3.87 (רווח בר-סמך של 95%, 2.6-5.75).

הסיכון עלה באופן חד כאשר היו יותר הריונות עם סוכרת הריונית. הקשר תלוי הגיל נחלש עם חלוף הזמן מאז ההריון עם הסוכרת ההריונית, עם ירידה משוערת של 24% ביחס הסיכונים עבור כל עשור שחלף. עם זאת, גם כעבור יותר מ-35 שנים מאז ההריון עם הסוכרת ההריונית, נשים אלו היו בסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת.

מסקנת החוקרים היתה כי סוכרת הריונית מנבאת עלייה משמעותית בסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2. יחס הסיכונים עלה באופן משמעותי עם כל הריון נוסף בו אישה סבלה מסוכרת הריונית. נצפתה ירידה משוערת ביחס הסיכונים עם חלוף הזמן מאז ההריון עם הסוכרת ההריונית, אך אלה נותרו גבוהים גם לאחר 35 שנים.

מומלץ לבצע בדיקות סקר לנשים שסבלו מסוכרת הריונית כדי לבחון התפתחות סוכרת סוג 2 גם בגילאים מתקדמים.

מקור:

Mary V. Diaz-Santana, et al. (2022) “Persistence of Risk for Type 2 Diabetes After Gestational Diabetes Mellitus.” Diabetes Care, April 2022. Vol. 45, Issue 4, p. 864–870. doi.org/10.2337/dc21-1430

נושאים קשורים:  סוכרת הריונית,  סוכרת סוג 2,  גיל,  יחס סיכונים,  סיכון מתמשך,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו