תיאור מקרה 30.06.2022

תיאור מקרה: חזה אוויר ומוגלה על רקע אבצס של שחפת

שחפת בטחול אינה שכיחה, בייחוד במטופלים אימונוקומפטנטיים, ולכן איחורים באבחנה עלולים להוביל לסיבוכים מסכני חיים

טחול. אילוסטרציה

בכתב העת International Journal of Surgery Case Reports פורסם תיאור מקרה של אישה בת 37 ללא רקע רפואי אשר התייצגה במיון עם חזה אוויר ומוגלה בצד שמאל.

בדיקת PCR זמן אמת ל-COVID-19 היתה חיובית ובבדיקת CT הודגם אבצס קרוע בטחול וחזה אוויר ומוגלה. לכן, עלה חשד משמעותי לאבצס כבדי עם פיסטוליזציה לפלאורה. לאור ממצאים אלה הוחלט על ניתוח חירום הן עבור מטרות תרפויטיות והן עבור מטרות אבחנתיות. במהלך הניתוח בוצעה טורקוסקופיה וכריתה של הטחול.

לאחר בדיקה היסטופתולוגית אושרה אבחנה של שחפת טחולית בחלל הפלאורלי. המטופלת עברה התאוששות יציבה והשלימה פרוטוקול טיפול בן תשעה חודשים עם תרופות אנטי-שחפתיות.

מתיאור מקרה זה עולה כי לשחפת טחולית אין תסמינים מאפיינים והאבחנה יכולה להתאחר עד שיופיעו סיבוכים מסכני חיים. כמו כן, חזה אוויר ומוגלה כסיבוך של שחפת טחולית או אבולוציה יוצא דופן וכמעט לא קיימים על כך דיווחים בספרות. במקרה זה, מחברי התיאור דיווחו על שחפת טחולית שהתגלתה לאחר סימנים נשימתיים הקשורים לקריעה של הטחול לחלל התוך-פלאורלי באישה צעירה שנדבקה במקביל ב-COVID-19.

שחפת טחולית היא נדירה מאוד ואיננה מאופיינת על ידי תסמינים מסוימים. לכן, ההתפתחות של מצב זה היא בלתי צפויה ויכולה להביא לקריעה של הטחול. קריעה זו יכולה לקרות בתוך בית החזה ובכך להקשות על האבחנה.

מקור:

Bouassida I. et al. International Journal of Surgery Case Reports (2022). https://doi.org/10.1016/j.ijscr.2022.107312

נושאים קשורים:  מחקרים,  סיבוך,  פלאורה,  קריעה של טחול,  חזה אוויר ומוגלה,  Covid-19,  שחפת,  תיאור מקרה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו