אנדומטריוזיס 10.07.2022

הרכב המיקרוביוטה בנוזל הפריטונאלי בנשים עם אנדומטריוזיס

במחקר נמצא כי הרכב המיקרוביוטה שכלל אצידווראקס, דבוסיה, מטילובקטריום, פסקולרקטובקטריום וסטרפטוקוקוס, היה שונה אצל נשים עם אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס. אילוסטרציה

חוסר האיזון במיקרוביום in-vivo נמצא במחקרים קודמים כקשור לפתוגניות של אנדומטריוזיס. במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Gynecology and Obstetrics החוקרים ביקשו לחקור ולנתח את הרכב אוכלוסיות החיידקים בנוזל הפריטונאלי אצל נשים עם אנדומטריוזיס.

במסגרת המחקר נאספו דגימות נוזל פריטונאלי מנשים עם (n=36) ובלי (n=25) אנדומטריוזיס בבית חולים כללי בהונאן, סין ב-2019. DNA גנומי הוצא מדגימות נוזל פריטונאלי, ועבר אנליזה באיזור V4 של 16S ב-RNA ריבוזומאלי, לאחר מכן בוצע ריצוף אמפליקון. החוקרים השתמשו במבחנים סטטיסטיים על מנת להשוות בין קבוצות המחקר.

תוצאות המחקר הראו כי מגוון המיקרוביוטה היה דומה בנוזל הפריטונאלי אצל נשים עם וללא אנדומטריוזיס. רלסטוניה היתה החיידק הדומיננטי בנוזל פריטונאלי אצל נשים בשתי הקבוצות, עם הימצאות של 11.15% (רווח בר-סמך של 95%: 10.51-11.80%) אצל מטופלות עם אנדומטריוזיס, כאשר המינים הדומיננטיים פחות, לפי סדר יורד היו אצינטובקטר, פסאודומונאס, אסטיקקאוליס ומטילוורסאטיליס.

כמו כן, החיידקים שהיו מצויים פחות בשתי הקבוצות היוו פחות מ-0.5%. אצידווראקס (P = 0.01), דבוסיה (P = 0.03), מטילובקטריום (P = 0.03), פסקולרקטובקטריום (P = 0.03) וסטרפטוקוקוס (P = 0.04) נמצאו יותר בשפע בנוזל הפריטונאלי של מטופלות עם אנדומטריוזיס בהשוואה לקבוצת ביקורת, בעוד שברבונדימונאס (P = 0.01) וסטנוטרופומונאס (P = 0.04) היו מצויים פחות בשפע.

החוקרים סיכמו כי ההרכב של מיעוט המיקרוביוטה אשר כלל אצידווראקס, דבוסיה, מטילובקטריום, פסקולרקטובקטריום וסטרפטוקוקוס היה שונה אצל נשים עם אנדומטריוזיס.

מקור:

Yuan et. al (2022) Archives of Gynecology and Obstetrics DOI: https://doi.org/10.1007/s00404-021-06338-7

נושאים קשורים:  אנדומטריוזיס,  מיקרוביוטה,  פתופיזיולוגיה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו