מחלת השתל נגד המאכסן 13.07.2022

מחלת השתל נגד המאכסן במערכת המין הנשית: מאפיינים קליניים וטיפול מונע

על המאפיינים הקליניים ועל ההשפעה של טיפול מונע ודחוף במחלת השתל נגד המאכסן במערכת המין הנשית במי שעברו השתלת תאי גזע המטופויטית אלוגנית

בדיקה גינקולוגית. אילוסטרציה

מחלת השתל נגד המאכסן (GVHD) מהווה את הסיבוך העיקרי של השתלת תאי גזע המטופויטית אלוגנית (HSCT). GVHD במערכת המין הנשית יכולה לגרום לסינוסורגיה, דיספראוניה, סינכיה ואפילו לחסימה מוחלטת של הנרתיק.

במאמר שפורסם בעיתון Archives of Gynecology and Obstetrics מטרת החוקרים היתה להעריך את המאפיינים הקליניים וההשפעה של טיפול מונע ודחוף במחלת השתל נגד המאכסן במערכת המין הנשית אצל נשים שעברו HSCTי(n=40).

תוצאות המחקר הראו כי GVHD במערכת המין אובחנה אצל 11 מ-40 נשים (27.5%) והתלונה הנפוצה ביותר היתה יובש בנרתיק (54.6%). כמו כן, מרבית המטופלות (63.6%) התייצגו עם GVHD נרתיקי ברמה מתונה (דירוג קליני 1), עם פיסורות בלביה ונגעים דמויי ליכן, בעוד שמיעוט הנשים (9.1%) התייצג עם GVHD ברמה מתקדמת (דירוג קליני 3) עם איחוי של השפתיים הקטנות והגדולות. בנוסף, חציון הזמן להופעה של סימני GVHD גניטלי היה עשרה חודשים לאחר HSCT, בצמידות ל-GVHD בעור וחלל הפה. לבסוף, טיפול מותאם אישית ושטחי היה יעיל ברוב המקרים (81.8%), ואף מטופלת לא היתה זקוקה להתערבות ניתוחית.

החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר הראו שמחלת השתל נגד המאכסן במערכת המין הנשית משפיעה על כשליש מהנשים שעוברות HSCT, מה שמדגיש את החשיבות בניטור גינקולוגי תקופתי לזיהוי מוקדם וטיפול.

מקור:

Machado et. al (2022) DOI: https://doi.org/10.1007/s00404-021-06330-1

נושאים קשורים:  תאי גזע,  מחלת השתל נגד המאכסן,  נגעים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו