תיאור מקרה 03.10.2022

תיאור מקרה: פוסטולר פסוריאזיס בהריון

פוסטולר פסוריאזיס כוללת בהריון היא דרמטוזיס נדירה הגורמת לתחלואת ולתמותת אם ועובר | כך טופלה אישה צעירה בהריון עם היסטוריה של פלאק פסוריאזיס שהתייצגה עם נגעים של פוסטולר פסוריאזיס כוללת

הריון (אילוסטרציה)

פוסטולר פסוריאזיס בהריון הוא מצב דרמטולוגי מאתגר לטיפול, אשר יכול להשפיע על חייהן של נשים בהריון ועל חיי העוברים שטרם נולדו.

בכתב העת Annals of Medicine and Surgery מתואר מקרה של מטופלת בת 26 עם היסטוריה של פלאק פסוריאזיס אשר התייצגה עם נגעים של פוסטולר פסוריאזיס כוללת. בבדיקת אולטרסאונד הודגמה התפתחות עוברית תקינה למרות רמות גבוהות של חלבון מגיב C ומדדי שקיעת דם מוחשים. אבחנה של פוסטולר פסוריאזיס אוששה על ידי בדיקה היסטופתולוגית.

לאחר מכן, קיבלה המטופלת טיפול סיסטמי עם פרדניזון 32 מ״ג אחת ליום, מינון אשר עלה עד ל-60 מ״ג אחת ליום ביום העשירי על מנת לנהל התפרצויות נגעים טריות, ותחת טיפול זה החלה הפריחה של המטופלת להשתפר בהדרגה. כאשר נמוגו הנגעים על גבי עורה של המטופלת לאחר ארבעה שבועות טיפול, הופחת מינון הטיפול עם פרדניזון ל-16 מ״ג אחת ליום. לאחר 31 שבועות הריון שוחררה המטופלת והיא המשיכה לקבל טיפול עם פרדניזון במינון נמוך של 4 מ״ג אחת ליום להמשך תקופת ההריון.

פוסטולר פסוריאזיס כוללת בהריון, הרפטיפורמית, היא מופע עורי פחות שכיח אשר יכול להיות קטלני הן לאם והן לעובר. תגובה לטיפול היא טובה כאשר הטיפול ניתן בתחילת המהלך של המחלה.

במקרה זה מציג הצוות הרפואי אישה צעירה בהריון אשר קיבלה טיפול סיסטמי מוצלח עם קורטיקוסטרואידים לפוסטולר פסוריאזיס הכוללת ממנה סבלה.

בניגוד למרבית המקרים העוריים בהריון, פוסטולר פסוריאזיס היא מצב לא שכיח אשר יכול להזיק באופן קשה לעובר. מאפייני התחלואה של הפוסטולר פסוריאזיס בהריון במטופלת בתיאור המקרה כללו הן תסמינים סיסטמיים והן מעורבות הגוף וכפות הידיים. ניטור צמוד ומתן של קורטיקוסטרואידים סיסטמיים הבטיח תוצאים בטוחים של האם והעובר.

מקור:

Ali A. et al. Annals of Medicine and Surgery (2022). https://doi.org/10.1016/j.amsu.2022.104568

נושאים קשורים:  פוסטולר פסוריאזיס,  הריון,  פרדניזון,  תוצאי אם ועובר,  מחקרים,  תיאור מקרה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו