סוכרת סוג 1 02.11.2022

הקשר בין רמות גלוקוז לרמות C-peptide בהתקדמות סוכרת מסוג 1

על השינוי ממצב מפוצה לירידה ב-C-peptide במהלך התפתחות סוכרת מסוג 1 והקשר לסיכון מוגבר למחלה

בדיקת רמת סוכר לחולה סוכרת (צילום: אילוסטרציה)
בדיקת רמת סוכר לחולה סוכרת (צילום: אילוסטרציה)

במחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Diabetes Care ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין רמות גלוקוז לרמות C-peptide במהלך התקדמות סוכרת מסוג 1 (Type 1 Diabetes – T1D).

במסגרת המחקר ביצעו החוקרים ניתוח רוחבי למספר גורמים ובכללם: רמות גלוקוז, עקומת התגובה של C-peptideי(GCRC), השטח שמתחת לעקומת הגלוקוז (AUC), השטח שמתחת לעקומת C-peptide של בדיקות העמסת סוכר (oral glucose tolerance tests – OGTT) ונתוני index60 (אשר משלב נתוני OGTT עם ערכי C-peptide).

הנתונים נלקחו ממחקרי Diabetes Prevention Trial–Type 1 – DPT1י(n = 72) ו-TrialNet Pathway to Prevention Study – TNPTPי(n = 82). הנבדקים עברו בדיקות OGTT במצב הבסיס ומעקבים נוספים בנקודות זמן שונות קדם-אבחון הסוכרת.

תוצאות המחקר הדגימו כי בזמן שבין מצב הבסיס ועד חצי שנה קדם-אבחון, שני המחקרים הדגימו שינויים זהים ב-GCRC. באותה תקופת זמן נצפתה גם ירידה ב-AUC של גלוקוז. בתקופה שבין מצב הבסיס ועד 1.5 שנים קדם-אבחון, נצפתה עלייה ב-AUC של C-peptide ולאחר מכן בין 1.5 שנים ועד חצי שנה קדם-אבחון חלה ירידה (P=0.004 ו-P=0.017 עבור מחקר DPT-1, בהתאמה. P=0.0012 ו-P=0.093 עבור מחקר TNPTP, בהתאמה).

1.5 שנים לפני האבחון (נקודת הזמן של היפוך המגמה של ה-AUC של C- peptide) ערכי index60 החציוניים עמדו על 1.44 ו-1.05 במחקרי DPT-1 ו-TNPTP, בהתאמה. ערכים אלה שימשו ערכי סף לזיהוי מטופלים הנמצאים בסיכון מוגבר ל-T1D (סיכון ל-5 שנים של 0.75-0.88 באלו שמעל החתך).

מתוצאות מחקר זה עולה כי היפוך המגמה, מעלייה לירידה, ב-AUC של C-peptide סביב 1.5 שנים קדם-אבחון, הודגם בשני מחקרי עוקבה שונים. בנקודת זמן זו, ערכי index60 חציוניים יכולים לשמש כערכי סף מבוססי פתופיוזיולוגיה לזיהוי מטופלים בסיכון מוגבר ל-T1D.

מקור:

Ismail, H. M., Cuthbertson, D., Gitelman, S. E., Skyler, J. S., Steck, A. K., Rodriguez, H., ... & DPT-1 and TrialNet Study Groups. (2022). The Transition From a Compensatory Increase to a Decrease in C-peptide During the Progression to Type 1 Diabetes and Its Relation to Risk. Diabetes Care45(10), 2264-2270.‏

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 1,  זיהוי מוקדם,  index60,  C- peptide,  העמסת סוכר,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו