הריון ולידה 03.01.2023

היקף בטן מתחת לאחוזון ה-10 ונגעים בכלי הדם בשליה

האם קיים קשר בין אבחנה טרום לידתית של היקף בטן מתחת לאחוזון ה-10 אצל יילודים בגודל תואם גיל הריון לנגעים בכלי הדם השלייתיים?

סונוגרפיה בהריון. אילוסטרציה

מטרת המחקר היתה לבחון את הקשר בין אבחנה טרום לידתית של היקף בטן מתחת לאחוזון ה-10 (AC < 10th) אצל יילודים בגודל תואם גיל הריון (AGA) לנגעים בכלי הדם השלייתיים.

החוקרים ביצעו מחקר פרוספקטיבי אשר כלל נשים בריאות אשר עברו מדידות ביומטריות סונוגרפיות, עד שבעה ימים לפני הלידה, וילדו ילודים AGA.

הקוהורטה של המחקר התחלקה לנשים עם או ללא אבחנה טרום לידתית של AC < 10th. כמו כן, נגעים היסטו-פתולוגיים בשליה סווגו לפי נגעים אימהיים ועובריים בכלי הדם (MVM, FVM).

תוצאות המחקר הראו כי בהשוואה ל-AC בקבוצת האחוזון ה-10 (n=85), קבוצת ה-AC < 10thי(n=85) התאפיינה על ידי אינדקס מסת משקל גוף נמוך יותר, שיעור גבוה יותר של מעשנות ושיעור מוגבר של לידות מושרות (P = 0.029, P = 0.029, P = 0.001, בהתאמה).

כמו כן, החוקרים לא מצאו הפרשים בין הקבוצות מבחינת גיל אימהי, גיל הריון ותוצאים אצל היילוד. משקל השליה הממוצע היה נמוך יותר בקבוצת AC < 10thי(P < 0.001). בנוסף, שיעור נגעי ה-MVM או FVM לא היה שונה בהשוואה בין הקבוצות. לבסוף, החוקרים לא מצאו כי בקבוצת AC < 10th היה סיכון מוגבר לנגעים בכלי הדם השלייתיים.

החוקרים סיכמו כי AC < 10th היה קשור לשיעור מוגבר של לידות יזומות, אך לא נמצא קשר לעלייה בנגעים בכלי הדם השלייתיים.

מקור:

Torem, M, Marom, O, Gonen, N, Gindes, L, Schreiber, L, Kovo, M. Is there an association between isolated sonographic abdominal circumference below the 10th percentile and placental vascular lesions?. Int J Gynecol Obstet. 2023; 160: 59– 64. doi: 10.1002/ijgo.14176

נושאים קשורים:  מחקרים,  שליה,  היקף בטן,  סיכון,  הריון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו