אנדומטריוזיס 13.02.2023

מה המנגנון בו אנדומטריוזיס גורם לאי-פריון?

נמצא כי ירידה בביטוי של הגן Ezh2 בתאי גרנולוזה גורם לאי-פריון בחולות עם אנדומטריוזיס על ידי חסימת אותות של IL-1β והפחתה בביוץ

אנדומטריוזיס. אילוסטרציה

המנגנון בו אנדומטריוזיס, מחלה גינקולוגית נפוצה המאופיינת בכאב אגן וקשיי פוריות, גורמת לאי-פריון איננו ידוע. תסמונת זקיק מחולמן לא מפוקע (Luteinized Unruptured Follicle Syndrome), הוא הסוג הנפוץ ביותר של הפרעה בתפקוד שחלתי ומהווה אחד הגורמים לאי-פריון עקב אנדומטריוזיס. במצב זה יש ירידה במספר הביציות הבוגרות ובמספר הביציות הזמינות לאיסוף במטופלות עם אנדומטריוזיס.

תהליך הביוץ נשלט על ידי הורמון מחלמן (Luteinizing Hormone - LH) ואותות פראקריניות המיוצרות בסביבה המיקרוסקופית של הזקיק. במטופלות עם אנדומטריוזיס יש רמות גבוהות של אינטרלוקין 1-בטא (Interleukin 1β - IL-1β) בנוזל הפוליקולרי. רמות גבוהות של IL-1β בדרך כלל מגבירות את אותות הביוץ על ידי הפעלה של מסלולי האיתות Extracellular-Regulated Kinase 1/2י(ERK1/2) ו-CCAAT/enhancer binding protein betaי (C/EBPβ), אך הגברה זו של הביוץ בעזרת IL-1β לא מתרחשת במטופלות עם אנדומטריוזיס. על מנת להדגים את מנגנון ההפרעה בביוץ במטופלות עם אנדומטריוזיס החוקרים בחנו את ההשפעה של עקה חמצונית וביטוי של IL-1β על זקיקי אנדומטריוזיס.

תוצאות המחקר הדגימו כי עקה חמצונית הפחיתה את הביטוי של EZH2 והורידו את הרמות של H3K27Me2 בתאי גרנולוזה (Granulosa Cells - GC) בשחלה של מטופלות עם אנדומטריוזיס. דלדול סלקטיבי של Ezh2 בתאי גרנולוזה של השחלות בעכברים גרם לפגיעה בפוריות על ידי הפרעה בהתרחבות של צמד תאי קומולוס וביצית ועל ידי הפחתה בביטוי של פקטור דמוי פקטור-גדילה אפידרמלי. ביטוי גנטי וריצוף בשיטת chromatin immunoprecipitationי(ChIP) של H3K27Me3 בתאי גרנולוזה הדגימו כי קולטן מסוג 2 לאינטרלוקאין 1 (IL-1R2), קולטן עם אפיניות גובהה ל-IL-1β אשר מדכא את התהליך הדלקתי בתיווך IL-1β במהלך הביוץ, כגן עיקרי למיקוד בציר EZH2-H3K27Me3. יתרה מזאת, הוספה של IL-1β לא השיב את הביוץ כאשר בוצע knock-down לגן Ezh2, מה שמדגים את התפקוד העיקרי של IL-1R2 באנדומטריוזיס.

מסקנת החוקרים הייתה כי הפחתה של EZH2 ו-H3K27Me3 בתאי גרנולוזה מדכאים את האותות לביוץ על ידי עליה בביטוי של IL-1R2 אשר ייתכן ותורם לאי-פריון על רקע אנדומטריוזיס.

מקור:

Lin X, Tong X, Zhang Y, Gu W, Huang Q, Zhang Y, Zhuo F, Zhao F, Jin X, Li C, Huang D, Zhang S, Dai Y. Decreased Expression of EZH2 in Granulosa Cells Contributes to Endometriosis-Associated Infertility by Targeting IL-1R2. Endocrinology. 2022 Dec 19;164(2):bqac210. doi: 10.1210/endocr/bqac210. PMID: 36524678; PMCID: PMC9825353.

נושאים קשורים:  אנדומטריוזיס,  אי-פוריות,  ביוץ,  ביציות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו