אם ועובר 27.03.2023

מאפיינים סב-לידתיים של אי יציבות קלינית בלידה

מחקר חדש מצביע על מספר סמנים מוקדמים לאי יציבות קלינית בעת לידה, המצריכים קריאה לסיוע של קלינאי בכיר

חדר לידה. אילוסטרציה

במסגרת מחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת European Journal of Pediatrics, ביקשו החוקרים לזהות מאפיינים הקשורים לאי יציבות קלינית בזמן הלידה. המחקר בוצע במתכונת פרוספקטיבית בשני מרכזים רפואיים במלבורן, אוסטרליה. המחקר כלל תינוקות שנולדו בשבוע  ≥ 35+0 להריון, בהם נדרשה נוכחות של רופא ילדים.

חוסר יציבות קלינית הוגדרה כקצב לב < 100 פעימות\דקה במשך ≥ 20 שניות בתוך 10 הדקות הראשונות לאחר הלידה, נפח חמצן (מקסימלי) חלקי באוויר נשאף של ≥ 0.70 במהלך 10 הדקות הראשונות לאחר הלידה, ציון אפגר (5 דקות) < 7, צורך באינטובציה בחדר לידה או אשפוז ביחידת יילודים לצורך תמיכה נשימתית.

המחקר הנוכחי כלל סך של 473 תינוקות. חציון גיל ההריון (טווח בין-רבעוני) בלידה עמד על 39+4 (38+4-40+4) שבועות. 80 (17%) תינוקות עמדו בקריטריונים לאי יציבות קלינית.

תוצאות המחקר הדגימו כי גורמי סיכון בלתי תלויים לאי יציבות קלינית כללו: התפתחות צירים בהעדר מתן אוקסיטוצין, העראות של סיבוך הריוני, קושי בהוצאת עובר בלידה וניתוח קיסרי לא מתוכנן.

ניתוח עץ ההחלטה קבע כי תינוקות בסיכון הגבוה ביותר הם אלה שבהם לא ניתן אוקסיטוצין במהלך הלידה (סיכון של 25%). תינוקות בסיכון הנמוך ביותר היו אלה בהם ניתן אוקסיטוצין בזמן הצירים וללא סיבוכי הריון (סיכון של 7%).

מתוצאות מחקר זה עולים מספר מאפיינים לאי יציבות קלינית בלידה. מאפיינים אלה עשויים לשמש סמן לצורך בנוכחות של קלינאים בכירים בזמן הלידה.

נושאים קשורים:  לידה,  אי יציבות קלינית,  אוקסיטוצין,  תינוקות,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו