בדיקות סקר בהריון 20.04.2023

האם יש להתאים את תוצאות בדיקת אלפא-פטופרוטאין לגזע שחור?

למרות ההנחיות המסורתיות להתאים את מדדי בדיקת אלפא-פטופרטאין לגזע שחור, ערכי ה-AFP בסרום האימהי של נשים הרות "שחורות" ו"לא-שחורות" אינם שונים זה מזה

בדיקת רמות AFP בסרום האימהי. אילוסטרציה

גזע שחור הינו הגזע היחיד שעבורו מומלצת התאמה של ערכי בדיקת אלפא-פטופרוטאין בסרום (alpha-fetoprotein – AFP) של האם לפני הלידה. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Obstetrics & Gynecology, ביקשו החוקרים להעריך מחדש את הקשר בין הגזע האימהי לערכי AFP בסרום האימהי המתקבלים במסגרת סקר טרום לידתי.

זהו מחקר רטרוספקטיבי של מרכז יחיד בו נכללו מטופלות שעברו בדיקות טרום לידתיות בין ינואר 2007 לדצמבר 2020. החוקרים יצרו נומוגרמות לערכי AFP בסרום אימהי גולמי תוך התאמה לגיל הריון והשוו בין מטופלות שזוהו כ"שחורות" ו"לא שחורות" על פי דרישות המעבדה.

מודלים של רגרסיה ליניארית רבת-משתנים שימשו על מנת להעריך את הקשר בין גיל ההריון, משקל האם, הגזע האימהי לבין רמות AFP בסרום האימהי. המודלים החדשים הושוו לחישובים מעבדתיים בהם נעשה שימוש באופן מסורתי להתאמת התוצאות לגזע.

המחקר הנוכחי כלל 43,997 נבדקות אשר עברו בדיקות. ל-27,710 מהן היו נתונים מלאים, מתוכן 6% זוהו כ"שחורות".

תוצאות המחקר הדגימו כי לחולות "שחורות" היו בדיקות דם מעבדתיות בגיל הריון ממוצע של 123 יום, בהשוואה ל-120 יום בקרב חולות "לא שחורות" (P<.001) והן היו במשקל אימהי גבוה יותר (ממוצע של 170 לעומת 161 פאונד, P<.001).

מהשוואת הנומוגרמות של ערכי AFP בסרום אימהי גולמי, לא הודגמה שונות בין "שחורות" ל"לא שחורות" (P=0.065). לאחר התאמה לגיל ההריון ולמשקל האם, לא זוהה הבדל בערכי AFP בסרום האימהי בין "שחורות" ו"לא שחורות" (P=0.81).

מתוצאות מחקר זה עולה כי ערכי ה-AFP בסרום האימהי של נשים הרות "שחורות" ו"לא-שחורות" אינם שונים זה מזה, וזאת לאחר התאמה לפי משקל האם וגיל ההריון בעת ​​לקיחת בדיקת הדם. ממצאים אלה מצביעים על כך שיש להפסיק התאמה שגרתית מבוססת גזע של בדיקת ה-AFP של נסיוב אימהי.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלפא- פטופרוטאין,  גזע שחור,  בדיקות סקר,  הריון
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו