דיכאון אחרי לידה 20.06.2023

הערכת אטיולוגיות: תסמיני דיכאון לפני לעומת אחרי לידה

במחקר נבחנה החפיפה בין גורמים סיכון גנטיים וסביבתיים לתסמיני דיכאון לפני ואחרי לידה. הנה התוצאות

דיכאון אחרי לידה (אילוסטרציה)
דיכאון אחרי לידה (אילוסטרציה)

לדיכאון לפני ואחרי לידה עלולות להיות השלכות חמורות מאוד, אך עדיין לא ברור כמה גורמים אטיולוגיים משותפים לשני מצבים אלה. תכנונים אינפורמטיביים מבחינה גנטית מספקים תובנה לגבי אטיולוגיות משותפות לדיכאון לפני ואחרי לידה ומספקים מידע לגבי מאמצי התערבות מניעתית פוטנציאליים.

מטרת המחקר שממצאיו תוארו בכתב העת Journal of Affective Disorders היתה לבחון את החפיפה שבין גורמים גנטיים וסביבתיים בתסמיני דיכאון לפני ואחרי לידה.

החוקרים יצרו מודלים חד ודו-משתניים על ידי שימוש במחקר תאומים כמותי מורחב. המדגם היה תת מדגם של עוקבת ההריון הפרוספקטיבית MoBa שכללה 6,039 זוגות של נשים הקשורות אחת לשנייה. את המדידות ערכו החוקרים בשבוע ה-30 להריון ושישה חודשים לאחר הלידה על ידי שימוש בסולם דיווח עצמי.

תוצאות המחקר הראו כי התורשה של תסמיני דיכאון עמדה על 16.2% (רב״ס 95% - 10.7-22.1%) לפני לידה ו-25.7% (רב״ס 95% - 19.2-32.2%) לאחר הלידה.

עוד נמצא כי המתאם בין גורמי סיכון לתסמיני דיכאון לפני הלידה ואחריה היה אחיד (r=1.00) לאפקט הגנטי ולא אחיד (r=0.36) לאפקט הסביבתי. לבסוף נמצא כי האפקטים הגנטיים לתסמיני דיכאון אחרי הלידה היו גדולים פי 1.7 בהשוואה לתסמיני דיכאון לפני הלידה.

למרות שגנים הקשורים לדיכאון הופכים משמעותיים יותר לאחר הלידה, רק מחקרים עתידיים יכולים לספק מידע לגבי המנגנון הסוציו-ביולוגי שגורם להגדלת האפקט.

מחקר זה מדגים כי גורמי סיכון גנטיים לתסמיני דיכאון לפני ואחרי לידה אינם נבדלים לפני סוג, כאשר ישנו אימפקט גדול יותר לאחר הלידה. מנגד, גורמי סיכון סביבתיים לתסמיני דיכאון אינם מאוד חופפים לפני ואחרי הלידה. ממצאים אלה מצביעים על כך שהתערבויות יכולות להיות שונות לפני ואחרי לידה במקרים של תסמיני דיכאון.

נושאים קשורים:  דיכאון לפני לידה,  דיכאון אחרי לידה,  גורמי סיכון גנטיים,  גורמי סיכון סביבתיים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
אנונימי/ת
20.06.2023, 23:06

המאמר לא משכנע לגבי המסקנו. הבנתי הדלה בסטטיסטיקה אומרת שיש חפיפה ברווח הסמך בין הקבוצות ולכן אין הבדל בסיכון הגנטי.
מראש מדובר ב polygenetic risk, כלומר אוסף רחב של גנים עם תרומה נמוכה של כל אחד ואחד מהם, ואינטראקציה רבה עם הסביבה.
להבנתי תקופת משכב הלידה, והאתגרים שבהורות בחודשים הראשונים מורכבים אפילו יותר מאלו של ההריון.
כל מחקר או מאמר שמתעלם מאמיתות פשוטות, שמוכרות לכל אם צעירה ולכל אחות בטיפת החלב, עלול להגיע למסקנות מופרכות שסומנו ככל הנראה עוד הרבה לפני שהמחקר יצא לדרך.
בכל מקרה, תודה ששיתפתם במאמר- post partum depression הוא נושא חשוב, ורצוי שיהיה יותר מחקר בנושא