מאירות גינקולוגית 02.10.2023

האם שיטת ERAS משפרת תוצאי כאב בממאירות גינקולוגית מתקדמת?

כיצד השפיע יישום ERAS לשיכוך כאב שניתן במסגרת טיפול קליני במטופלות עם כאב חמור עקב ממאירות גינקולוגית? הנה התוצאות

כאב בנשים. אילוסטרציה

ממאירויות גינקולוגיות מתייחסות לגידולים ממאירים של איברי האגן הנשי הכוללים רחם, שחלות וחצוצרות. מבין הממאירויות הגינקולוגיות, סרטן רירית הרחם הוא הממאיר ביותר ומהווה מעל 80% מהגידולים הממאירים של מערכת המין הנשית. תסמינים נפוצים כוללים דימום לדני וכאב.

במחקר זה החוקרים ביקשו לבחון את היישום של רעיון ERASי(Enhanced Recovery After Surgery) בטיפול הקליני של מטופלות עם כאב חמור עקב ממאירות גינקולוגית. מטרת ERAS הוא להפחית סיבוכים, לקצר משך אשפוז, להפחית הוצאות בריאות ולאפשר מטופלים לעבור תהליך הבראה מהיר בעזרת מספר אמצעים סביב הניתוח. במחקר זה בחנו את ההשפעה של עקרונות ERAS, שעל פיו הנבדקות טופלו עם שילוב של תרופות נוגדות כאב עבור נבדקות הסובלות מכאבים עקב ממאירות גינקולוגית מתקדמת.

תוצאות המחקר הדגימו כי לפני ההתערבות, ציון הכאב (Pain impact score) הממוצע בקבוצת ההתערבות (M) עמד על 39.07 ואילו בקבוצת מקרי הביקורת (N) הוא עמד על 38.92 כאשר ההבדל ביניהם לא נמצא מובהק סטטיסטית. לאחר החלת עקרונות ERAS, ציון הכאב הממוצע עמד על 58.14 בקבוצת ההתערבות לעומת 43.79 בקבוצת מקרי הביקורת שקיבלו טיפול כמקובל, עם הבדל מובהק סטטיסטית.

מסקנת החוקרים היתה כי שיטת ERAS הביאה לשיפור משמעותי יותר בציון הכאב בנבדקות הסובלות מכאב עקב ממאירות גינקולוגית מתקדמת, בהשוואה לטיפול התרופתי המקובל.

מקור:

Front. Oncol., 25 September 2023 Sec. Gynecological Oncology Volume 13 - 2023 | https://doi.org/10.3389/fonc.2023.1173333

נושאים קשורים:  ERAS,  ממאירות גניקולוגית,  כאב,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו