סרטן צוואר הרחם 31.10.2023

מחקר אקראי מבוקר: זיהוי נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם

השוואת היעילות בין קולפוסקופ פלואורסצנטי לקולפוסקופ קלאסי לזיהוי נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם

בדיקה קולפוסקופית. אילוסטרציה: שאטרסטוק

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת International Journal of Obstetrics & Gynecology, ביקשו החוקרים להשוות את יעילות האבחון של קולפוסקופ פלואורסצנטי עם צבע TMTP1-PEG4-ICG, לעומת קולפוסקופ קונבנציונלי עם חומצה אצטית ויוד לוגול, לזיהוי נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם.

המחקר הנוכחי כלל סך של  218 נשים עם תוצאות סקר לא תקינות של סרטן צוואר הרחם, כולל ציטולוגיה ו/או בדיקת וירוס HPVי(human papillomavirus).

בקבוצת הקולפוסקופ הפלואורסצנטי, צוואר הרחם נצבע עם צבע TMTP1-PEG4-ICG לפני ביצוע הקולפוסקופיה. בקבוצת הקולפוסקופ הקונבנציונלי, נעשה שימוש בחומצה אצטית ויוד לוגול לצביעת הצוואר. ביופסיות נלקחו מ-2-4 אתרים בצוואר הרחם בכל חולה.

היעילות האבחנתית של קולפוסקופיה פלואורסצנטית וקולפוסקופיה קונבנציונלית חושבה לפי מטופל ולפי אתר. הניתוח הסופי כלל סך של 194 נבדקות (662 אתרים).

תוצאות המחקר הדגימו כי לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית ביעילות האבחון בין שתי הקבוצות הן בניתוח לפי מטופל והן בניתוח לפי אתר, כולל דיוק, רגישות, ספציפיות, ערך ניבוי חיובי וערך ניבוי שלילי.

מתוצאות מחקר זה עולה כי קולפוסקופ פלואורסצנטי עם צבע TMTP1-PEG4-ICG מביא לתוצאים דומים של זיהוי נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם בהשוואה לקולפוסקופ הקלאסי.

מקור:

Zhou, Y, Wang, C, Li, W, et al. Fluorescence colposcope with TMTP1-PEG4-ICG is comparable to the conventional colposcope in identifying cervical precancerous lesions: A randomized controlled trial. Int J Gynecol Obstet. 2023; 162: 969-976. doi:10.1002/ijgo.14752

נושאים קשורים:  נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם,  בדיקות סקר,  קולפוסקופ,  קולפוסקופ פלואורסצנטי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו