טיפול פליאטיבי 08.11.2023

איתור ילדים המתאימים לטיפול פליאטיבי

סקר קצר שנערך מדי שבוע במחלקת טיפול נמרץ ילדים סייע באיתור מטופלים שעשויים להפיק תועלת מייעוץ פליאטיבי

אשפוז ילדים. אילוסטרציה

טיפול פליאטיבי בילדים (PPC: Pediatric palliative care) עשוי לשפר את איכות הטיפול הניתן לילדים החולים במחלה קשה ונמצאים בסיכון גבוה לתחלואה ותמותה. יש חשיבות באיתור מוקדם של חולים המאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ ילדים (PICU) אשר עשויים להפיק תועלת ממעורבות של PPC.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Journal of Palliative Medicine, מטרת החוקרים היתה ליצור כלי סקר קצר, Pediatric Intensive Care-Pediatric Palliative Care Screen, על מנת לזהות אילו חולים המאושפזים ב-PICU עשויים להיות בעלי הסבירות הגבוהה ביותר להפיק תועלת ממעורבות של PPC.

בנוסף, החוקרים בדקו האם ביצוע בדיקה שבועית בעזרת כלי סקר זה מגדילה את מספר ייעוצי ה-PPC הנערכים ב-PICU.

החוקרים ערכו מחקר פרוספקטיבי ב-PICU בן 24 מיטות של מרכז יחיד בבית חולים שלישוני בארה"ב. הסקירה השבועית נערכה על ידי שני רופאים במשך תקופה של שישה חודשים, בין אפריל לאוקטובר 2022.

מתוצאות החוקרים עולה כי בוצעו בסך הכל 162 סקירות על 124 מטופלים; 47 סקירות נמצאו חיוביות (29%) ו-115 היו שליליות (71%). 14 ייעוצי PPC חדשים נדרשו ב- PICU עם ייעוץ PPC אחד לכל 36.7 אשפוזים, בהשוואה ל-PPC אחד לכל 41.4 אשפוזים בשנה קודם לכן.

מבין הסקירות החיוביות, ל-68% היו שתי מחלות נלוות או יותר בעת האשפוז ב-PICU לעומת 26% מהסקירות השליליות (p < 0.001). תלות במכשור טכנולוגי (57% לעומת 5%, p < 0.001) ואבחנה של מומים מולדים (26% לעומת 10%, p = 0.013) היו שכיחות יותר באופן מובהק בסקירות החיוביות.

החוקרים מסכמים כי ביצוע סקירה שבועית באמצעות סקר קצר בן 7 שאלות עשוי לאפשר זיהוי של חולי PICU עם סבירות גבוהה להפקת תועלת בעקבות יעוץ PPC. עוד מציינים החוקרים כי מטופלים עם מחלות כרוניות ותחלואה נלוות בבסיס נטו יותר לסקירה חיובית בהשוואה לכלל החולים.

מקור:

https://doi.org/10.1089/jpm.2023.0292

נושאים קשורים:  טיפול פליאטיבי בילדים,  כלי סקר,  מומים מולדים,  מחקרים,  טיפול נמרץ ילדים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו