עין יבשה 22.11.2023

עין יבשה והבדלים בין המינים

מספר גורמים נקשרו עם חוסר התאמה בין תסמינים של עין יבשה לבין סימניה | בין היתר, גיל, מין, היסטוריית ניתוחי עיניים ושימוש בדמעות מלאכותיות משפיעים על איזון זה

עין יבשה. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת American Journal of Ophthalmology, מטרת החוקרים היתה לבדוק את התסמינים הראשוניים בעת התייצגות עם מחלת עין יבשה (DED: Dry Eye Disease) ביחס למין וכן לזהות גורמים מנבאים לחוסר התאמה בין התסמינים לסימנים בחולים הללו.

החוקרים ערכו מחקר חתך רטרוספקטיבי על עוקבה מבוססת מרפאה במרכז שלישוני בטאיוואן, במסגרתו נאספו 1,229 חולים שאובחנו עם DED בבית החולים Keelung Chang Gung Memorial בטייוואן בין 1 באוגוסט 2011 ל-31 ביולי 2018.

החוקרים אספו באופן רטרוספקטיבי וכחתך (cross-sectionally) את תסמיניהם הראשוניים של החולים. הציון המשולב, המצביע על אי התאמה בין התסמינים לסימנים, נגזר מההבדל בין ציון חומרת תסמין ה-DED לבין ציון חומרת סימן ה-DED.

מתוצאות החוקרים עולה כי מתוך 1,229 המשתתפים, 79.3% (975) היו נשים והגיל הממוצע עמד על 56.7 ± 14.9 שנים. לא נצפו הבדלים מובהקים בין המינים בנוגע לתסמינים הראשוניים (כולם p > 0.05).

באנליזה מרובת משתנים הודגם כי הגורמים המנבאים לציון גבוה יותר בחומרת התסמינים לעומת חומרת הסימנים כללו מין נקבה (p=0.011) והיסטוריה כירורגית בעבר של קטרקט (p=0.037), פטריגיום, או conjunctivochalasisי(p=0.014).

לעומת זאת, גיל מבוגר יותר (p < 0.001) ושימוש בדמעות מלאכותיות (p < 0.001) היו מנבאים מובהקים של ציון נמוך יותר בחומרת התסמינים לעומת הסימנים.

לסיכום, החוקרים הדגימו כי המנבאים החזקים לאי התאמה בין התסמינים לסימנים של DED כוללים גיל, מין, היסטוריה כירורגית של קטרקט, פטריגיום או conjunctivochalasis ושימוש בדמעות מלאכותיות.

החוקרים מציינים כי על רופאי עיניים לתעדף את התסמינים במטופלות וכן במקרים לאחר ניתוחי עיניים. זאת ועוד, החוקרים מציינים כי היעדרם של תסמינים לא אמור לשלול אפשרות של DED בקרב חולים מבוגרים יותר וכן באלה המשתמשים בדמעות מלאכותיות. עוד מוסיפים החוקרים כי זיהוי מוקדם ושיפור הטיפול הבתר-ניתוחי עשויים לשפר את שביעות רצונם של המטופלים ואת איכות חייהם.

מקור:

Sex Differences and Discordance Between Symptoms and Signs of Dry Eye Disease. Pei-Ting Lu,Chia-Yi Lee,Chi-Chin Sun. American Journal of Ophthalmology Available online 14 October 2023

נושאים קשורים:  עין יבשה,  הבדלים בין המינים,  קטרקט,  איכות חיים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו