גידולי ראש-צוואר 28.11.2023

השלכות נוירוקוגניטיביות של הקרנות לראש-צוואר

במחקר נבחנה הסוגיה האם קרינה לצורך טיפול בממאירויות של ראש-צוואר מעלה את הסיכון לפגיעה נוירוקוגנטיבית. הנה התוצאות

רדיותרפיה. אילוסטרציה

במקרים רבים, כאשר ממאירויות של הראש והצוואר מטופלות בעזרת קרינה, המוח מקבל מנות אקראיות של קרינה אשר עלולות לגרום לשינויים נוירוקוגניטיביים ובכך לפגוע באיכות חיי המטופלים. עד כה נושא זה לא נבחן לעומק.

החוקרים ביצעו חיפוש סיסטמטי במאגרי הנתונים MEDLINE, EMBASE, Psychinfo ו-CENTRALי(Cochrane Central Register of Controlled Trials). מתוך 2,077 מאגרי תיקים שנבחנו, 20 נמצאו מתאימים למחקר ואלו כללו 1,308 נבדקים. לא נמצאו מחקרים אקראיים ו-73.3% מהנבדקים היו מחקרים שכללו מרכז רפואי יחיד.

72.6% מהנבדקים טופלו עם קרינה מייננת בעלת עוצמה מאופננת (Intensity Modulated Radiation Therapy - IMRT) ו-61% טופלו עם כימותרפיה. נמצאה הטרוגניות רבה בשיטות המחקר, ועל כן בוצע ניתוח נרטיבי.

תוצאות המחקר הדגימו כי ברוב המחקרים נבדקים שטופלו עם הקרנות לגידולי ראש-צוואר היו תוצאים נוירוקוגניטיביים ירודים בהשוואה למקרי הביקורת כעבור 12 חודשים ובתום הטיפול הקרינתי. ההשלכות הנוירוקוגנטיביות השכיחות היו בנושאי זיכרון ושפה, ככל הנראה בשל הקרנה של ההיפוקמפוס, האונה הרקתית והמוח הקטן.

ייתכן שהדמיות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging - MRI) יכולות לסייע בזיהוי מוקדם של שינויים מבניים זעירים ושינויים תפקודיים אשר עלולים לאותת על שינויים נוירוקוגניטיביים עתידיים. במחקרים שבחנו איכות חיים, פגיעה נוירוקוגניטיבית נמצאה קשורה לירידה בתוצאי איכות חיים.

מסקנת החוקרים היתה כי טיפול קרינתי עם וללא טיפול כימותרפי עבור ממאירויות של ראש-צוואר נמצא קשור לעלייה בסיכון להפרעות נוירוקוגנטיביות ארוכות טווח. מעט מחקרים זוהו, ובהם נצפתה שונות רבה בשיטות המחקר, ועל כן המסקנות מוגבלות.

יש צורך בביצוע מחקר פרוספקטיבי גדול ואיכותי בנושא גידולי ראש-צוואר עם שימוש במבדקים נוירוקוגניטיביים מתוקננים, רגישים ואמינים.

מקור:

Iyizoba-Ebozue Z, Prestwich R, Brown S, Hall E, Lilley J, Lowe M, Thomson DJ, Slevin F, Boele F, Murray L. Neurocognitive function following (chemo)radiotherapy for nasopharyngeal cancer and other head and neck cancers: A systematic review. Radiother Oncol. 2023 Nov;188:109863. doi: 10.1016/j.radonc.2023.109863. Epub 2023 Aug 22. PMID: 37619657.

נושאים קשורים:  נוירוקוגניקציה,  ממאירויות של ראש-צוואר,  איכות חיים,  תהודה מגנטית,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו