טיפול פליאטיבי סב-לידתי 04.12.2023

עוברים במצב מסכן חיים והתועלת בטיפול פליאטיבי סב-לידתי

צוותי טיפול פליאטיבי לילדים עשויים לסייע בתמיכה במשפחות שבהן עוברים אובחנו עם מצבים מסכני חיים במהלך תקופת ההריון ולהקל על אי הוודאות הרבה בתקופה זו

עובר (אילוסטרציה)

טיפול פליאטיבי סב-לידתי (Perinatal) הוא ענף מתפתח של טיפול פליאטיבי בילדים. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת BMC Palliative Care החוקרים בדקו את דפוסי הפניות במהלך ההריון ואת תפקידו של צוות המומחה לטיפול פליאטיבי בילדים (PPC: paediatric palliative care) בתמיכה במשפחות לאורך כל תקופת ההריון.

לצורך כך, החוקרים ערכו chart review באופן רטרוספקטיבי במרכז יחיד, בו נכללו כל הפניות הקדם-לידתיות לשירות פליאטיבי רבעוני במהלך תקופה של 14 שנים, החל מ-2007 ועד ל-2021.

לאורך תקופה של 14 שנים, צוות ה-PPC קיבל בסך הכל 159 הפניות בתקופה הקדם-לידתית, כאשר ההפניות גדלו עם הזמן. הפניות נעשו עבור קשת רחבה של אבחנות, כאשר מחלות לב (29% מהפניות) וטריזומיה 18 (28% מהפניות) היו השכיחות ביותר. ב-129 הפניות נוצר קשר עם צוות ה-PPC בתקופה הקדם-לידתית, וב-60 הפניות הוכנה עבור התינוק תכנית אישית לניהול התסמינים עוד בטרם הלידה.

כשליש (48/159) מהעוברים נפטרו ברחם או נולדו בלידה שקטה. מספר קטן של תינוקות נפטרו בבית (n = 10) או בהוספיס (n = 6), והמספר הגדול ביותר של תינוקות נפטרו בבית החולים (n = 72). כמו כן, 30 ילדים (19% מכלל הפניות) היו עדיין בחיים במהלך המחקר, בגילאים 8 חודשים עד 8 שנים.

החוקרים מסכמים כי צוותי PPC מומחים יכולים למלא תפקיד חשוב בתמיכה במשפחות במהלך התקופה הקדם-לידתית לאחר אבחנה של מצב עוברי מגביל חיים, ואף קיימת עלייה בביקוש לשירות זה. יש לציין כי חלק ניכר מהמקרים המופנים לא צפויים לשרוד עד לזמן הלידה, אך מנגד, מספר תינוקות עשויים לשרוד לאורך תקופה ממושכת מהמצופה.

עוד מוסיפים החוקרים כי צוותי PPC עשויים לסייע באופן מיוחד בכל הנוגע לניווט באי הוודאות בתקופה הקדם-לידתית וכן להבטיח כי נערכו תכניות מתאימות לכל טווח התוצאים האפשריים.

מקור:

Bertaud, S., Brightley, G., Crowley, N. et al. Specialist perinatal palliative care: a retrospective review of antenatal referrals to a children’s palliative care service over 14 years. BMC Palliat Care 22, 177 (2023). https://doi.org/10.1186/s12904-023-01302-5

נושאים קשורים:  מומים מולדים,  לידה שקטה,  טיפול פליאטיבי לילדים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו