שליה פולשנית 07.01.2024

חסימה מניעתית של העורקים האיליאקיים לצורך ניתוח קיסרי ושימור פוריות

מחקר רטרוספקטיבי בדק: האם שימוש מניעתי בחסימה דו-צידית הפיכה של העורקים האיליאקיים משפר תוצאי ניתוח בנשים עם שליה פולשנית?

ניתוח קיסרי (צילום: אילוסטרציה)
ניתוח קיסרי (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר היתה לדווח על תוצאות שימוש תוך ניתוחי מניעתי עם קלאמפים מסוג Bulldog לחסימה זמנית של העורקים האיליאקיים הפנימיים עבור נשים עם אבחנה קלינית של שליה פולשנית.

במחקר רטרוספקטיבי זה נכללו 61 נבדקות שאובחנו עם שליה פולשנית דרגה 3 לפי מדד FIGO בין החודשים ינואר 2018-מרץ 2022. לאחר חתך דרך הפונדוס ויילוד העובר, בוצעה חסימה דו-צידית זמנית של העורקים האיליאקיים בעזרת קלאמפים מסוג Bulldog עבור כל הנבדקות. נבדקות עם שליה פולשנית דרגה 3b או 3c עברו כריתת רחם במהלך הניתוח הקיסרי בעוד נבדקות מסויימות עם מחלה דרגה 3a עברו ניתוח לשימור פוריות. החוקרים השוו בין ממצאים טרום ובתר ניתוחיים.

כריתת רחם בגישה קיסרית בוצעה עבור 50 נשים (82%) וניתוח קיסרי יחד עם ניתוח לשימור הפוריות בוצע עבור 11 נשים (18%).

תוצאות המחקר הדגימו כי 83.6% מהנבדקות לא נזקקו לעירויי דם במהלך הניתוח. נפח אובדן הדם הממוצע עמד על 1.37±0.53 ליטר (טווח של 0.5-2.5) בכל הנבדקות. נמצאו הבדלים מובהקים מבחינה סטטיסטית בין הקבוצות מבחינת עירוי דם סביב הניתוח ופגיעות בשלפוחית השתן או בשופכה.

מסקנת החוקרים היתה כי כדאי לבצע חסימה מניעתית דו-צידית של העורקים האיליאקיים באמצעות קלאמפים מסוג Bulldog במקרים של ניתוחים עקב שליה פולשנית דרגה 3. בחסות גישה זאת ניתן לבצע פעולות משמרות פוריות בבטחה עבור נשים מסוימות.

מקור:

Daggez M, Aslanca T, Dursun P. Intraoperative temporary internal iliac arterial occlusion (Polat's technique) for severe placenta accreta spectrum: A description of the technique and outcomes in 61 patients. Int J Gynecol Obstet. 2024; 164: 99-107. doi:10.1002/ijgo.14968

נושאים קשורים:  מחקרים,  שליה פולשנית,  ניתוח קיסרי,  חסימה דו-צידית מניעתית של העורקים האיליאקיים,  ניתוח משמר פוריות,  כריתת רחם
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו