כימותרפיה 09.01.2024

שימוש בפורט לגישה ורידית משפר איכות חיים בחולים המקבלים כימותרפיה

חולים אונקולוגיים שעברו השתלת פורט לקראת התחלת טיפול כימותרפי הראו תוצאי איכות חיים טובים יותר לעומת חולים שקיבלו כימותרפיה בגישה פריפרית

טיפול כימותרפי. אילוסטרציה

שתלי פורט לגישה ורידית נמצאים אמנם בשימוש נרחב בחולים המקבלים כימותרפיה, אך עדיין חסרות עדויות בנוגע למדדי תוצא בדיווח המטופלים. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת European Journal of Oncology Nursing, החוקרים ערכו מחקר אקראי מבוקר ופרוספקטיבי על מנת לבחון כיצד שתל פורט לטיפול כימותרפי ארוך טווח משפיע על איכות החיים של החולים.

לצורך כך, החוקרים אספו בסך הכל 120 חולים נאיביים לכימותרפיה שאינם מאושפזים, אשר תוכננו להתחיל טיפול כימותרפי (משך ≥12 שבועות) בשל גידול סולידי. החולים טופלו במרכז אונקולוגי אקדמי יחיד והוקצו באקראי (n=60 בכל זרוע) להחדרה מונחית הדמיה של שתל פורט לגישה ורידית (זרוע פורט) או להליך שגרתי של גישה ורידית פריפרית חוזרת (זרוע ביקורת).

החוקרים העריכו את מדדי איכות החיים הקשורים לבריאות (HRQoL) באמצעות שאלון ה-EQ-5D-5L והשאלון הספציפי לאונקולוגיה EORTC QLQ-C30 (גרסה 3.0) בבסיס המחקר וכן לאחר 3 ו-6 חודשים מעת ההקצאה האקראית. כמו כן, החוקרים השתמשו בבדיקות לא פרמטריות, וההפרשים בין החציונים (Δ) דווחו בשל צידוד שמאלה (skewed-left) של נתוני ה-HRQoL.

מנתוני החוקרים עולה כי המאפיינים הקליניים והדמוגרפיים בבסיס המחקר היו מאוזנים היטב בין שתי הקבוצות. לא נצפו סיבוכים במהלך ההחדרה ולא התרחשו זיהומים או כשל במכשיר בקרב נבדקי הפורט במהלך תקופת המעקב שארכה 6 חודשים.

כמו כן, נמצא כי מדדי התסמינים והתפקוד של שאלון ה-EORTC QLQ-C30 היו דומים בין שתי זרועות המחקר ובכל מרווחי הזמן.

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי ה-EORTC QLQ-C30 global health status השתפר באופן מובהק בקרב קבוצת הפורט, הן לאחר 3 חודשים (8.3 :Δ מתוך 100; P = 0.04) והן לאחר 6 חודשי מעקב (16.7 :Δ מתוך 100; P = 0.003). בנוסף נמצא כי השינויים בציוני EQ-5D-5L השתפרו גם כן באופן מובהק לאחר 6 חודשים בנבדקים מזרוע הפורט ובהשוואה לביקורת (0.074 :Δ מתוך 1; P = 0.01).

לסיכום, ממצאי החוקרים מצביעים על כך ששימוש בשתלי פורט לגישה ורידית עשוי להוביל לשיפור מובהק באיכות החיים בדיווח המטופלים בקרב חולים המטופלים עם כימותרפיה עקב גידולים סולידיים.

מקור:

Health-related quality of life in patients with solid tumors receiving implantable venous access ports for chemotherapy: A prospective randomized controlled trial. Panagiota Chrisanthopoulou, Gregoris Iconomou, Konstantinos Assimakopoulos, George Vlachopoulos, Thomas Makatsoris,Angelos Koutras,Dimitris Karnabatidis, Konstantinos Katsanos. European Journal of Oncology Nursing December 2023

נושאים קשורים:  כימותרפיה,  איכות חיים,  פורט,  גישה ורידית,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו