סוכרת 15.01.2024

מדדי ניטור גלוקוז מתמשכים ותוצאות הריון בהרות עם סוכרת קיימת

במחקר ביקשו להעריך את הקשר בין מדדי CGM לתוצאי לידה ולזהות יעדים מבוססי ראיות להפחתת תחלואה ביילודים לאמהות עם סוכרת. הנה התוצאות

סוכרת בהריון. אילוסטרציה

CGM משפר את השליטה הגליקמית של האם ואת התוצאות של יילודים בהריונות סוכרת מסוג 1 בהשוואה לניטור עצמי של רמת הגלוקוז בדם. עם זאת, יעדי CGM להריון מבוססים על חוות דעת מומחים. החוקרים ביקשו להעריך את הקשר בין מדדי CGM לתוצאים סביב הלידה ולזהות יעדים מבוססי ראיות להפחתת התחלואה.

לאחרונה פורסמו בכתב העת Diabetes Care ממצאיו של מחקר עוקבה רטרוספקטיבי של מטופלות הרות עם סוכרת מסוג 1 או 2 שהשתמשו ב-CGM בזמן אמת ויולדו במרכז שלישוני בארה"ב בין השנים 2018-2021.

הריון מרובה עוברים, חריגות עובריות ואובדן הריון מוקדם לא נכללו. החשיפות כללו זמן בטווח (TIR;י65-140 מ"ג/ד"ל), זמן מעל לטווח (TAR), זמן מתחת לטווח (TBR), שונות בגלוקוז, ממוצע גלוקוז ומחוון ניהול גלוקוז.

התוצא העיקרי היה מורכב מתמותה עוברית או יילוד, גדולה או קטנה עבור גיל ההריון בלידה, אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ, היפוגליקמיה, דיסטוציה של הכתף או טראומה מלידה והיפרבילירובינמיה החוקרים השתמשו ברגרסיה לוגיסטית על מנת להעריך את הקשר בין מדדי CGM והתוצאות, וחושב TIR אופטימלי.

במחקר הוכללו 117 מטופלות. מתוכן, 16 (13.7%) השתמשו ב-CGM לפני ההריון ו-68 (58.1%) סבלו מסוכרת מסוג 1. בסך הכל, 98 מטופלות (83.8%) פיתחו את התוצאה המורכבת של יילודים.

כל מדדי ה-CGM, למעט TBR, היו קשורים לתחלואה ביילודים. עבור כל עלייה של 5% ב-TIR היו סיכויים מופחתים של 28% לתחלואה ביילודים (יחס סיכויים 0.72, רווח בר סמך 95% 0.58-0.89). ה-TIR האופטימלי סטטיסטית היה 66%-71%.

החוקרים הסיקו כי כמעט כל מדדי ה-CGM היו קשורים לתחלואה ותמותה של יילודים שליליים ועשויים לסייע בניהול סוכרת קיימת בהריון. תוצאות המחקר תומכות בהמלצת האגודה האמריקאית לסוכרת של TIR 70%.

מקור:

Ayodeji A. SanusiYumo XueClaire McIlwraithHannah HowardBrian E. BrocatoBrian CaseyJeff M. SzychowskiAshley N. Battarbee; Association of Continuous Glucose Monitoring Metrics With Pregnancy Outcomes in Patients With Preexisting Diabetes. Diabetes Care 20 December 2024; 47 (1): 89–96. https://doi.org/10.2337/dc23-0636

נושאים קשורים:  סוכרת,  CGM,  TIR,  הריון,  יילודים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו