סרטן גינקולוגי 12.02.2024

השפעת ניהול תסמינים בהובלת אחות על חולות עם סרטן גינקולוגי

במחקר אקראי מבוקר נמצא כי בהשוואה לטיפול רגיל בלבד, תכנית לניהול סימפטומים בהנחיית אחות שיפרה את איכות החיים והפחיתה חומרת תסמינים בנשים עם סרטן גינקולוגי שעוברות כימותרפיה

תהליך הטריאז' (אילוסטרקציה)
אחות, ניהול תסמינים. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Cancer Nursing, החוקרים שאפו להעריך את יעילות התכנית לניהול סימפטומים בהנחיית אחות (NL-SMP - nurse-led symptom management program), שפותחה על בסיס מודל ניהול הסימפטומים, על איכות החיים וחומרת התסמינים בנשים עם סרטן גינקולוגי במהלך כימותרפיה.

המחקר בוצע כניסוי אקראי מבוקר במרפאת חוץ באיסטנבול, טורקיה, מנובמבר 2018 עד דצמבר 2019. החוקרים איתרו 41 נשים שקיבלו כימותרפיה וחולקו אקראית לשתי קבוצות: 21 לקבוצת ההתערבות, שהשתתפו בתכנית החדשה בנוסף לטיפול הרגיל, ו-20 לקבוצת הביקורת, שקיבלה טיפול רגיל בלבד.

הנתונים נאספו במחזורי הכימותרפיה הראשון, השני והאחרון באמצעות הארגון האירופי לחקר וטיפול בסולם איכות חיים של סרטן, סולם הערכת תסמינים של אדמונטון ורשימת תסמינים מיניים קצרה שעברה התאמות (Modified Brief Sexual Symptom Checklist). הניתוח בוצע על ידי מדידות חוזרות של שונות, מבחן Cochran-Q ומבחן t.

תוצאות המחקר הדגימו כי קבוצת ההתערבות חוותה איכות חיים גבוהה משמעותית וחומרת סימפטומים נמוכה יותר מאשר קבוצת הביקורת במחזורי הכימותרפיה השלישי והאחרון. בנוסף, במחזור הכימותרפיה האחרון, יותר נשים בקבוצת הביקורת דיווחו על קושי מיני אחד לפחות ולא היו מרוצות מהתפקוד המיני שלהן, בניגוד לקבוצת ההתערבות, שלא הראתה שום שינוי.

החוקרים סיכמו כי התכנית לניהול סימפטומים בהנחיית אחות, באמצעות הערכת סימפטומים שיטתית, תיעדוף של תסמינים וחינוך לתסמינים ספציפיים למטופל, מנעה ביעילות הידרדרות באיכות החיים ובחומרת הסימפטומים בקרב נשים עם סרטן גינקולוגי שעוברות כימותרפיה.

מקור:

Paşalak Şİ, Selçukbiricik F, Seven M. Evaluation of the Nurse-Led Symptom Management Program for Patients With Gynecologic Cancer Undergoing Chemotherapy. Cancer Nurs. 2024 Jan-Feb 01;47(1):31-42. doi: 10.1097/NCC.0000000000001153. Epub 2022 Dec 11. PMID: 35984917.

נושאים קשורים:  כימותרפיה,  סרטן גניקולוגי,  איכות חיים,  ניהול סימפטומים,  מחקרים,  סיעוד
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו