סרטן רירית הרחם 03.04.2024

האם הערכה היסטולוגית קדם ניתוח של ממאירות רירית הרחם מדויקת?

במחקר נבדק עד כמה הערכה קדם ניתוחית של היסטולוגיה של ממאירות רירית הרחם מדויקת לצורך הסתמכות על הממצאים בבחירת הטיפול

בדיקת רקמות, היסטולוגיה. אילוסטרציה

ריבוד סיכונים קדם ניתוחי מדויק המבוצע בעזרת שיטות מולקולריות והיסטולוגיות הכרחי לתכנון יעיל של הטיפול עבור סרטן רירית הרחם. עם זאת, דווח על חוסר התאמה בין ממצאים היסטולוגיים קדם ובתר-ניתוחיים במספר מחקרים קודמים. כיוון שכך, חוקרים ביצעו ניתוח רטרוספקטיבי על מנת להתייחס לבעיה זו ולזהות גורמי סיכון המקושרים לאבחנה היסטולוגית לא מדויקת לאחר הערכה קדם ניתוחית של רירית הרחם.

במחקר רטרוספקטיבי זה נכללו 375 נבדקות שטופלו עבור סרטן ראשוני של רירית הרחם באחת מתוך חמש יחידות גניקולוגית בגרמניה. החוקרים ביצעו הערכה היסטולוגית של דגימות גרידה וכריתת רחם.

תוצאות המחקר הדגימו כי תת הסוג ההיסטולוגי של השאת אוששה עבור 89.5% מהמקרים, ודירוג קדם-ניתוחי אושש עבור 75.2% מהמקרים.

שיעורים גבוהים יותר של שונות תת סוגים היסטולוגיים (36.84%) נצפו עבור קרצינומות מסוג שאיננו אנדומטריואידי. היסטולוגיה לא אנדומטריאוידית (יחס סיכויים של 4.41) וקרצינומות בדרגה גבוהה (יחס סיכויים של 8.37) זוהו כמנבאים עבור שונות בתת סוגים היסטולוגיים, ואילו דירוג בינוני (יחס סיכויים של 5.04) או גבוה (יחס סיכויים של 3.94) בתחילה ניבאו שונות בדירוג המחלה.

מסקנת החוקרים היתה כי במהלך תכנון הטיפול עבור סרטן רירית הרחם, יש להתחשב בדיוק המוגבל שיש בדיגום רירית הרחם, במיוחד במקרים עם היסטולוגיה לא אנדומטריואידית או מחלה בדרגה גבוהה.

מקור:

Alwafai, Z., Beck, M.H., Fazeli, S. et al. Accuracy of endometrial sampling in the diagnosis of endometrial cancer: a multicenter retrospective analysis of the JAGO-NOGGO. BMC Cancer 24, 380 (2024). https://doi.org/10.1186/s12885-024-12127-7

נושאים קשורים:  סרטן רירית הרחם,  דירוג,  היסטולוגיה,  טיפול,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו